Soud chyboval v zakázce brněnského justičního paláce

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
16.10.2008 21:55
Brno

Brno - Brněnský krajský soud porušil v souvislosti s  kontroverzní výstavbou justičního paláce v Brně zákon o veřejných zakázkách. Zjistil to antimonopolní úřad (ÚOHS), který zrušil tendr na nábytek do paláce. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Soud musí dodavatele nábytku za více než 60 milionů korun vybrat znovu. K samotné výstavbě areálu se zatím ÚOHS nevyjádřil, téměř dvoumiliardovou zakázku ale také zkoumá.
    Rozhodnutí zatím není pravomocné. Soud, který je zadavatelem zakázky, se však proti němu z  časových důvodů odvolávat nebude, řekla ČTK mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.
    "Nejde o překvapivé rozhodnutí, neboť ministerstvo spravedlnosti samo mělo o výběrovém řízení pochybnosti, a žádalo proto Krajský soud v Brně, aby jej zrušil," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová. Připomněla, že soud tak bohužel neučinil.
    Financováním paláce, který je největší stavební investicí do soudnictví v regionu, se zabývá i policie. Už dříve na chyby upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nedávno kvůli financování výstavby podal na šéfa brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka kárnou žalobu. Hlavně proto, že soud neuzavřel dodatek k původní smlouvě se stavební firmou a navíc překročil stanovený rozpočet. Pořízek obvinění odmítl.
    Budova, v níž má sídlit krajský soud a Městské státní zastupitelství v Brně, měla původně stát asi 800 milionů. Ministerstvo postupně rozpočet navýšilo až na 1,8 miliardy korun. Kvůli stavebním pracím navíc ale soud i tuto částku asi o 60 milionů korun překročil.
    Kvůli úsporám by měla část úředníků dostat nábytek ze současných kanceláří. Velkou část objektu ale plánuje soud vybavit novým nábytkem - dodavatel by měl zajistit vybavení pro šest desítek jednacích síní, víc než 400 kanceláří i chodby a zázemí pro zaměstnance i veřejnost. Podle antimonopolního úřadu ale soud v zadávacím řízení stanovil špatně podmínky, a znemožnil tak některým zájemcům zúčastnit se tendru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články