Sněmovna podpořila, aby se u staveb domů neplatilo za vynětí půdy

Vložil
ČTK
29.09.2015 18:45
Praha

Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh skupiny poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, kteří navrhují, aby se u pozemků pro bytovou výstavbu nemuselo platit za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Půjde o případy, kdy na pozemcích umožňují bytovou výstavbu územní plány. Poslanci podpořili návrh i přes nesouhlas vlády.

    Vláda argumentovala mimo jiné tím, že návrh je jen obtížně slučitelný s právem EU, protože osvobození od odvodů představuje veřejnou podporu, kterou upravuje unijní právo. Vláda také uvedla, že rozsáhlé plošné vyjmutí určité oblasti znamená vedle osvobození od poplatků i to, že takový zábor nebude veřejná správa posuzovat ani z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu.
    Spoluautorka návrhu Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové) řekla, že většina připomínek není tak závažná, aby se nedaly napravit pozměňovacími návrhy v dalším čtení. Za podporu zákona se přimlouval například poslanec vládní ČSSD Václav Zemek. Zdůvodňoval to tím, že je třeba najít řešení, aby výstavba rodinných domů nezruinovala rodiny, které chtějí stavět. Novelu podpořil i Ladislav Okleštěk (ANO) a Petr Kudela (KDU-ČSL).
    Petr Bendl (ODS) řekl, že v důsledku novely zákona o ochraně půdního fondu, kterou Sněmovna schválila letos, výrazně zdražila výstavba rodinného bydlení, protože se nově platí nikoli za fyzicky zastavěné území, ale za celý pozemek. S tím ale nesouhlasil poslanec Zemek, podle něj se platí jen za vynětí skutečně zastavěné půdy.
    Poplatky by podle předlohy neměly odvádět ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště. U staveb pozemních komunikací nemusí poplatek hradit stát, naproti tomu kraje a obce ho musí zaplatit.
    U staveb pro bydlení podle návrhu nemá být nutný ani úřední souhlas s vynětím pozemku z půdního fondu, čímž by se výstavba rodinných domů podle předkladatelů usnadnila. Poslankyně Kovářová již dříve uvedla, že poplatek za vynětí z fondu může dosáhnout až 1500 korun za metr čtvereční, a může tedy převýšit cenu metru čtverečního parcely.
0 komentářů
přidat komentář

Související články