Sněmovna o rok odložila povinnost instalovat do bytů termoventily

Vložil
ČTK
08.11.2006 20:20
Praha

Praha - Poslanecká sněmovna dnes o jeden rok odložila povinnost vlastníků a nájemníků bytů nainstalovat na tepelná zařízení termostatické ventily. Podle platné právní úpravy musí být termoventily nainstalovány do konce letošního roku. Sněmovní hospodářský výbor ale navrhl a prosadil roční odklad. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

    O povinnosti instalovat termostatické ventily jednala sněmovna v rámci novely zákona o hospodaření energií. Komunističtí poslanci, kteří byli autory novely, také prosadili, aby nájemníci a majitelé bytů dostali možnost sami rozhodnout o tom, zda do svých bytů ventily nainstalují. O jiném způsobu regulace tak bude moci usnesením rozhodnout dvoutřetinová většina nájemníků nebo majitelů bytů.
    Právě komunisté již v roce 2004 prosadili dvouletý odklad povinnosti vlastníků budov nebo společenství vlastníků, kteří odebírají teplo, povinně osazovat na tepelná zařízení termostatické ventily.
    Bývalý poslanec KSČM František Beneš před časem uvedl, že termoventily sice ušetří tepelnou energii, ale vlastníci bytů a bytových domů by měli mít možnost rozhodnutí o jejich instalaci ovlivnit. "Pro úsporu tepla v bytech je podle mne mnohem důležitější výměna oken a utěsnění všech míst na fasádě, kde ke ztrátám tepla dochází. Provádět instalaci termoventilů a nastavovat systém regulace před takovou stavební úpravou by bylo neekonomické," poznamenal již dříve Beneš.
    Za nešťastné by přitom považoval, kdyby měli být majitelé bytů a domů postihováni za nedodržení termínu určeného zákonem jen proto, že se jim nedostávají peníze.
0 komentářů
přidat komentář