Slavný architekt Santini má v Praze pamětní desku

Vložil
ČTK
08.12.2015 22:20
Praha

foto: santini.cz
Praha - Pamětní desku architektovi Janu Blažeji Santinimu, jehož stavby významně ovlivnily podobu české krajiny a jehož pražské paláce patří k dominantám města, dnes odhalili na Hradčanech. Podle svého přání je Santini pochován na dnes již zrušeném hřbitově ve Šporkově ulici. Umístění pamětní desky na zdi ve Šporkově ulici iniciovalo občanské sdružení Putování za Santinim a odhalena byla ve výroční den jeho úmrtí.

Poté se v kostele Panny Marie Božské prozřetelnosti v Nerudově ulici konala zádušní mše. Prostor kolem desky byl opraven a v chodníku byl z dlažebních kostek vysázen půdorys Santiniho nejznámější stavby - kostela na Zelené Hoře u Ždáru nad Sázavou.

Jak dnes uvedl předseda spolku Stanislav Růžička, mohou nyní všechny cesty za Santiniho památkami končit nebo začínat právě u této desky. Na kamenném čtverci je kromě písemné upomínky na architekta vyryt opět půdorys zelenohorského kostela.

Český architekt italského původu Jan Blažej Santini Aichel (1677 až 1723) je známý především zálibou ve skrytých symbolech a svým pojetím gotizujícího baroka. Jeho projekty kombinací hlubokých znalosti matematiky, geometrie, numerologie, zanícenosti pro katolickou věrouku a užitím odkazů z židovské i křesťanské mystiky nabízejí silné smyslové i duchovní prožitky.

Za více než 20 let svého projektování navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb. Pracoval pro četné významné objednavatele. Prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny. Vytvářel a dotvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou.

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří vedle zmíněného poutního kostela zapsaného na seznam UNESCO také klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta v Kladrubech na Plzeňsku, konvent kláštera v Plasech, poutní kostel a cisterciácké probošství v Mariánské Týnici či klášterní kostel a kostnice v Sedlci u Kutné Hory.

Santiniho stavby lákají ke zkoumání nejen odborníky, jsou i předmětem zájmu veřejnosti. Sdružení Putování za Santinim chce jeho dílo popularizovat. Jeho členové pořádají přednášky, organizují zájezdy a výpravy po stopách Santiniho života.

Na jaře vydali obsáhlou publikaci, která mapuje jednotlivé kapitoly Santiniho života, nejvýznamnější stavby a seznam všech jeho autorských prací. O zájmu o Santiniho svědčí i to, že už je rozebrána. Santiniho dílo podle odborníků pomáhá mnohým pochopit rozpor českého baroka, kdy údajná doba temna je dobou hmatatelného rozkvětu českého stavitelství, řemesla a umění.

0 komentářů
přidat komentář