Sjednocení sazeb DPH zdraží nové byty o stovky tisíc

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
20.02.2011 21:45
Praha

Praha - Sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty může zdražit nové byty a srazit mírně ožívající poptávku po bydlení. Cena nového bytu se zvýší řádově o statisíce korun. V dnešní anketě ČTK se na tom shodla většina oslovených stavitelů bytů a realitních odborníků. Daňová změna plánovaná vládou má zajistit peníze na důchodovou reformu.
    Za průměrný nový byt v Praze dnes lidé zaplatí desetiprocentní sazbu DPH ve výši kolem 360 000 korun, řekl ČTK analytik poradenské společnosti King Sturge Pavel Smolka. "Po případném sjednocení DPH na 20 procentech to bude 720.000 korun. To je pro průměrného kupujícího poměrně veliký rozdíl a v důsledku to dále ochromí prodej nových projektů, stavebnictví a zaměstnanost obecně," upozornil.
    Podobný vývoj očekává předseda představenstva developerské firmy Finep Michal Kocián. "Celková cena nových bytů se může ve finále zvýšit až o deset procent. V konečné ceně musíme promítnout nejen vyšší sazbu DPH, ale také vyšší náklady na energii a stavební materiály, jinak bychom končili v červených číslech," řekl.
    Zdražení nových bytů plánuje v případě sjednocení sazeb daně také tuzemská stavební jednička Skanska. "Developeři již delší období nemají takové marže, o kterých se v kuloárech hovořilo v minulosti. V dnešní době pracují, vzhledem k velké rizikovosti developerských projektů, s přiměřeným ziskem, který jim neskýtá možnost promítnout zvýšené DPH na úkor jejich marže," uvedla ředitelka odboru prodeje a marketingu divize Skanska Reality Naděžda Ptáčková.
    Plán na sjednocení sazeb DPH možná ale stavitelům přihraje více zákazníků ještě předtím, než začne příslušná novela platit. "V celém letošním roce lze očekávat obrovskou vlnu zájmu o nové byty, které ještě půjde pořídit se sníženou sazbou DPH," řekl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Předpokládáme, že před samotným zvýšením DPH se poptávka po novém bydlení výrazněji zvýší, poté však dojde pravděpodobně k její stagnaci," dodal obchodní ředitel společnosti Central Group Jiří Vajner.
    Vývoj poptávky po novém bydlení v roce 2012 je podle Korce z Ekospolu velkou neznámou. "Očekávám, že především v první polovině roku se projeví předzásobení z  letošního roku a byty půjdou na odbyt těžko," dodal. Jen v případě růstu ekonomiky, životní úrovně a jistot obyvatelstva je podle Korce možné očekávat návrat trhu k normálu. Nebude to prý ale asi dřív než ve druhé polovině roku 2012.
    Ekonomičtí ministři se ve čtvrtek dohodli na sjednocení sazeb DPH na 20 procentech. Výjimkou jsou některé základní potraviny. U těch zůstane desetiprocentní sazba.
    Na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních se nyní vztahuje snížená sazba DPH ve výši deseti procent. Většina novostaveb na trhu patří právě do této kategorie. U  obchodů se staršími byty se neplatí DPH, ale daň z převodu nemovitostí.
0 komentářů
přidat komentář