Šimotová, Suchý a Richard Novák dostali ceny od ministra

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
26.10.2005 10:15
Praha

PRAHA - Výtvarnice Adriena Šimotová, divadelník Jiří Suchý a operní pěvec Richard Novák dostali dnes od ministra kultury Vítězslava Jandáka ceny za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění a architektury za rok 2005. Slavnostní večer se odehrával v bývalém kostele sv. Anny v Praze, jemuž na místě někdejšího oltáře vévodí dílo Šimotové, jedné z oceněných.

Programem, ve kterém byli v krátkých medailonech představeni i další nominovaní, provázela herečka Petra Špalková. Česká televize uvede záznam večera v pátek.
Ceny se letos udělují potřetí. Provázejí je debaty o tom, zda je vhodné zveřejňovat nominované. Zejména uvedení nominací na cenu za celoživotní dílo je podle některých lidí z oboru i členů porot pro neúspěšné kandidáty nedůstojné. Ceny jsou spojeny s odměnou 100.000 korun.
Ceny za divadlo se dnes oproti původnímu plánu udílely jako poslední, protože Jiří Suchý měl večer v Semaforu premiéru své nové hry. Přímo na pódium přišel tedy rovnou z divadla v kostýmu faráře Macháčka. Novák ocenil, že porota nezanedbala "provinční" Brno. Šimotová z pódia poděkovala svým nominovaným "souputníkům a přátelům" za jejich vykonané dílo a řekla, že cítí křivdu za to, že oceněn nakonec může být vždy jen jeden.
V oblasti výtvarného umění se porota rozhodla pro Šimotovou před výtvarníkem Stanislavem Kolíbalem a malířem a grafikem Daliborem Chatrným. Šimotová, která za rok oslaví 80. narozeniny, patří více jak 40 let k nejvýznamnějším osobnostem současného českého výtvarného umění, její dílo je uznáváno i mezinárodně.
Ještě v 60. letech se zabývala i krajinou, definitivně se ale přiklonila k figuře. V 70. letech opustila klasickou malířskou techniku, přešla k instalacím a prostorovým realizacím. Pracuje s textilem i papírem, který prořezává, muchlá, drásá a tvaruje. Vznikají tak křehké papírové sochy - obtisky tváře, dlaní, chodidel i celého těla a závěsné reliéfy, které se skládají z mnoha vrstev průsvitného nebo karbonového papíru.
V oblasti divadla se porota rozhodovala mezi Suchým, loutkářským a činoherním režisérem Josefem Kroftou a režisérem Ladislavem Smočkem, spjatým zejména s Činoherním klubem.
Čtyřiasedmdesátiletý herec, zpěvák, režisér a výtvarník Jiří Suchý bývá řazen mezi nejvýraznější osobnosti kulturní scény posledních desetiletí. V roce 1959 otevřel s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. Za deset let vytvořili celkem 21 inscenací, v nichž rozvinuli podněty Osvobozeného divadla a světové muzikálové tvorby do svébytného tvaru autorského divadla malých forem.
Hudební porota se ve finále rozhodovala mezi Richardem Novákem, sopranistkou Gabrielou Beňačkovou a skladatelem a profesorem JAMU Aloisem Piňosem. Dlouholetý sólista brněnské Janáčkovy opery, čtyřiasedmdesátiletý Novák, ztvárnil na 150 rolí, zpíval ve 3000 představení, má za sebou bohatou koncertní činnost i trvalou spolupráci s filharmoniemi, s nimiž jako sólista projel celou Evropu či Japonsko a Argentinu.Adriena Šimotová (79) - Mezinárodně uznávaná malířka, grafička a ilustrátorka, která patří k nejvýznamnějším osobnostem současného českého výtvarného umění. Pražská rodačka (6. srpna 1926) studovala na Státní grafické škole a Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Zabývala se krajinou, později se přiklonila k figuře. V 70. letech opustila klasickou malířskou techniku, směřovala přes informální malířství k textilním a papírovým objektům, k instalacím a prostorovým realizacím. Pomocí prořezávání, muchlání, drásání a tvarování textilu a papíru vytváří křehké papírové sochy - obtisky tváře, dlaní, chodidel i celého těla a závěsné reliéfy, které se skládají z mnoha vrstev průsvitného nebo karbonového papíru.
Šimotová měla desítky samostatných výstav doma i v zahraničí, byla zastoupena na mnohých mezinárodních přehlídkách. Za své výtvory získala mimo jiné Cenu Svazu československých výtvarných umělců, Zlaté medaile za grafiku na bienále ve Florencii, Grand Prix na Mezinárodním bienále grafiky v Ljubljaně či Cenu Johanna Gottfrieda von Herdera. V roce 1997 jí prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.
0 komentářů
přidat komentář