Senát chce dvojnásobné zastoupení architektů v radě jejich komory

Vložil
ČTK
17.03.2011 09:35
Praha

Praha - Senát navrhl zdvojnásobit zastoupení architektů v autorizační radě jejich profesní komory. Zdůvodnil to nepoměrem vzhledem k počtu stavebních inženýrů a techniků v radě jejich komory. Senát tak včera přes nesouhlas ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) doporučil upravit novelu, kterou by chtěla vláda posílit zastoupení státu v obou profesních komorách.

    Norma se tak vrátí k novému projednání sněmovně, v níž má vládní koalice na rozdíl od Senátu většinu. Může tak senátní úpravy, které navrhl někdejší ministerský předchůdce Jankovského Jiří Čunek (KDU-ČSL), odmítnout.
    Čunek argumentoval tím, že v radě České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) mají její zástupci 11 členů vzhledem k počtu jednotlivých oborů. Zbývajících pět míst v radě zaujmou podle novely zástupci komory architektů a ministerstev místního rozvoje, dopravy, zemědělství a průmyslu.
    V radě České komory architektů (ČKA) by ale podle novely byli pouze tři zástupci této komory. Čtyřčlennou většinu v radě by měli zástupce stavebních inženýrů a techniků spolu s představiteli ministerstev pro místní rozvoj, životního prostředí a kultury. Architekti by ale také měli mít ve své radě většinu, míní Čunek.
    Účast zástupců ministerstev v radách má podle Jankovského posílit kontrolní roli státu při udělování autorizací. Ministru pro místní rozvoj novela svěřuje pravomoc členy autorizační rady odvolat, pokud závažně porušují autorizační řád komory. Popudem pro vypracování novely byly podle Čunka problémy, které stát musel v minulosti řešit s komorou exekutorů.
    Komory architektů i stavebních inženýrů a techniků jsou samosprávnými institucemi s celostátní působností a povinným členstvím. Zabezpečují například zkoušky odborné způsobilosti nebo udělování a odnímání autorizací. Obě komory také zajišťují přípravu a zkoušky uchazečů o funkci autorizovaného inspektora.
0 komentářů
přidat komentář

Související články