Sdružení v Brně brojí proti chystané stavbě bytového domu

Vložil
ČTK
15.03.2012 17:05
Brno

Víceúčelový komplex ORION na Majdalenkách
Brno - Obyvatelé brněnského sídliště Majdalenky nesouhlasí s výstavbou, kterou tam chystá developer. Vedle jejich bytových domů plánuje postavit nový osmipatrový dům. Podle místních tak ale lidé s byty na okraji sídliště přijdou o výhled do lesa, za který si před několika lety při koupi bytu zaplatili. Magistrát navíc osm pater povolil proti vůli zastupitelstva městské části Brno-sever, řekla dnes novinářům zastupitelka a šéfka Občanského sdružení Majdalenky Karla Hofmannová. Mluvčí magistrátu Pavel Žára to odmítl.

    Podle Hofmannové se s domem v lokalitě počítalo. Měl však mít pouze čtyři patra a sloužit administrativě. Lidem s byty ve vyšších patrech sousedního domu tak prý realitní agenti tvrdili, že oni o výhled do zeleně nepřijdou. Chystaný dům navíc otevírá další rozvojové území. Když bude mít osm pater, budou stejně vysoké i další bytové domy, uvedla zastupitelka.
    Podle Hofmannové jsou Majdalenky nejhustěji zalidněným územím v Brně. Další čtyři osmipatrové bytové domy prý lokalita neunese, už kvůli průjezdnosti silnice. Podle městského zastupitele Martina Andera (SZ) navíc možnost další výstavby na Lesné a v Majdalenkách hodnotili architekti v nedávné studii, jíž si magistrát zadal. Navrhli jen čtyřpatrové domy. "Teď se dozvídáme, že studie leží v šuplíku, nepoužívá se při konkrétním územním plánování, i když se s lidmi projednala a městská část ji odsouhlasila," řekl.
    Mluvčí magistrátu však rozhodnutí úředníků hájí odkazem na starší usnesení městské části Brno-sever. Tamní zastupitelé před několika lety souhlasili s tím, že dům bude vyšší než původně plánovaná čtyři patra. Schválili zvýšení takzvaného indexu podlažní plochy. Podle Hofmannové však zastupitelům tehdejší starosta Leo Venclík (ODS) řekl, že dům bude vyšší "o jedno až dvě patra". Změnu proto schválili. Když později zjistili, že index umožňuje mnohem vyšší dům, usnesení revokovali a přijali nové. Na něj však už magistrát nereagoval.
    Žára dnes uvedl, že investor naopak počítá s nižším domem než původně. Zvýšený index umožňoval údajně postavit dokonce šestnáctipatrový dům. Protože však investor plány změnil a dům snížil, nebyl podle Žáry důvod u městské části žádat o souhlas znovu. "Nic jsme nezanedbali," řekl.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Majdalenky
Ing.arch. Josef Myslivec
22.03.12 02:02
zobrazit všechny komentáře

Související články