Sdružení Pod střechou bojuje o záchranu kostela ve Skokách

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
26.02.2008 12:45
Praha

Toužim (Karlovarsko) - Sdružení Pod střechou z Toužimi nevzdává boj o záchranu barokního kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách u Žlutic. Přestože časem poznamenanou památku ještě zdevastovali zloději kovů, část škod se už podařilo odstranit a obnova kostela pokračuje i letos. Sdružení se proto obrací na dobrovolníky ochotné se záchranou stavby pomoci. ČTK to dnes řekl předseda sdružení Jiří Schierl.
    Dobrovolnická pomoc je patrně jedinou cestou, jak kdysi slavné poutní místo oživit. Pět milionů korun, které jsou podle odhadů zapotřebí na obnovu kostela, církev jako vlastník nemá. Za úspěch Schierl považuje, že se díky sbírce a některým dotacím podařilo získat alespoň kolem 400.000 korun na částečnou opravu věží poškozených zloději. "Brigádníkům ale peníze nabídnout nemůžeme. Přesto doufáme, že se najde dost lidí, kterým jde především o dobrou věc," poznamenal Schierl.
    I když v minulosti dobrovolníci ve Skokách pomáhali, jejich aktivity nebyly tolik koordinované, jak by měly být od letoška. Sdružení chce na každý měsíc vypsat konkrétní termíny, kdy mohou brigádníci do Skoků přijet. Série začíná 2., 8., 15. a 28. března. "Cílem našeho letošního snažení je zpřístupnění kostela a zajištění základních služeb návštěvníkům. Hledáme nejenom dobrovolníky na brigády, ale také na zajištění provozu v době letních prázdnin," uvedl Schierl.
    Dále řekl, že letos budou záchranné práce směřovat hlavně na odstraňování náletových dřevin a úklid pozemků, opravu části přístupové cesty ke kostelu, úpravu plochy pro akce u kostela a obnovení vodní nádrže na bývalé návsi pod kostelem. "Ti, kdo se rozhodnou pomáhat, musí počítat s náročnými podmínkami. Skoky jsou zaniklá vesnice, nevede sem elektřina, dráha ani silnice. Není tu kanalizace, obchod a hospoda, nejbližší civilizace, osada Polom, je vzdálena tři kilometry," konstatoval Schierl.
    Kromě brigád se letos ve Skokách uskuteční řada akcí pro veřejnost. Jako první je naplánováno na 22. března Velikonoční putování do Skoků po trase dlouhé 18 kilometrů. Tradiční Mariánské poutě jsou připraveny na 1. května a 1. července. Na jejich pořádání se podílí partner při záchraně kostela, a to občanské sdružení Svaz Němců v Čechách - region Chebsko, řekl Schierl. "Jak jen jim omezené finanční možnosti dovolí, pomáhají i premonstráti z Teplé, kterým kostel patří," dodal.
    Kostel Navštívení Panny Marie z  let 1736 až 1738 vznikl na místě původní staré kaple. Je to mohutná stavba s  obdélníkovým presbytářem, dvouvěžovým průčelím a železnými vraty s motivy hvězd v diagonální mříži. Osada vznikla v 18. století u kostela. Ještě na počátku 20. století bylo ve Skokách 26 domů se 144 obyvateli, jednotřídkou, farou a mlýnem. Teď ji připomíná jen několik polorozbořených hospodářských stavení a zcela opuštěný a zarostlý hřbitov.
0 komentářů
přidat komentář

Související články