Sbírka na obnovu vyhořelé zvonice v Železném Brodu končí

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
08.06.2008 09:25
Cheb


Železný Brod (Jablonecko) - Sbírka na obnovu vyhořelé zvonice v  Železném Brodu na Jablonecku 18. června skončí, na opravě zničené památky se už ale intenzivně pracuje. Dřevěná stavba z poloviny 18. století, která patří k  nejstarším ve městě, vyhořela loni 13. května a zachována zůstala jen část trámoví. Obnova památky přijde na 2,1 milionu korun. Sbírka, ve které se zatím nashromáždilo téměř 575.000 korun, tak uhradí více než čtvrtinu nákladů, řekl dnes ČTK starosta Václav Horáček.
    "Chtěl bych poděkovat lidem, kteří na obnovu památky přispěli, moc to pomohlo," řekl starosta. Město má ve svém rozpočtu na opravy připraveno 1,5 milionu korun, ale možná nebude tolik potřebovat. Půl milionu na opravy přidá Liberecký kraj a milion přislíbilo ministerstvo kultury. "Díky tomu budeme moci použít část našich peněz a nechat vyrobit dva menší zvony, které od války na věži chyběly, přijdou asi na půl milionu korun," dodal starosta. Repliku hlavního zvonu z roku 1497, který se při požáru roztavil, nechá za peníze farníků vyrobit církev u českého zvonaře Petra Manouška v Holandsku. Starosta věří, že už letos na Štědrý den se zvony znovu rozezní.
    Dřevěná zvonice z roku 1761 je jednou z nejcennějších památek ve městě. Stála v sousedství kostela sv. Jakuba Většího na Malém rynku. Příčinou požáru, který ji téměř zničil, byl podle hasičů otevřený oheň, který napáchal škody za 800.000 korun. Sousední kostnici a faru z roku 1723, která je prvním zděným domem postaveným v Železném Brodě, požár nezasáhl. Zvonice patřila v době požáru církvi, která ale na obnovu památky neměla prostředky, a tak ohořelé torzo předala městu.
    Radnice chtěla původně ohořelé trosky strhnout a postavit repliku, tomu se ale bránili památkáři. Zvonice totiž není unikátní jen svým stářím, ale také originální konstrukcí. Jedna trámová konstrukce nese zvon a druhá dřevěný plášť vlastní stavby. Teď ale na místě zvonice nezůstalo vůbec nic, před pár týdny odborná firma ze Slavonic demontovala ohořelé trámy a odvezla je. Trámy je třeba očistit a zjistit, jak moc jsou poškozené. Co nejvíce prvků je třeba zachovat a případně doplnit novými. "Ve Slavonicích tak vyroste staronová zvonice, kterou pak rozeberou a zase složí na původním místě, jako lego," dodal Horáček. Aby se podobný požár nemohl opakovat, dostane stavba bezpečnostní a požární zajištění.
0 komentářů
přidat komentář