Santiniho křtinský chrám by mohl být po staletích dostavěn

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
12.12.2008 15:10
Brno

Křtiny (Blanensko) - Křtinský chrám Jména Panny Marie, který patří k nejznámějším kostelům na Moravě, by mohl být po staletích dostavěn podle původního návrhu slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho (1677 až 1723). Tento mohutný objekt vytvořil na půdorysu řeckého kříže. Po stranách měly být dvě otevřené kruhové chodby - takzvané ambity. Jenže při stavbě před 300 lety došly řádu premonstrátů peníze. Proto vznikl jen jeden ambit. Farnost nyní zvažuje to, že by nechala dostavět i zbývající část. ČTK to dnes řekl křtinský děkan Tomáš Prnka.

    "Už jsme od školního lesního podniku ve Křtinách získali pozemek u kostela, na němž měl druhý ambit stát. Peníze na jeho výstavbu bychom mohli získat sbírkou," řekl duchovní. Kolik peněz by si projekt mohl vyžádat, si netroufl odhadnout.
    Nový ambit naváže na kapli svatého Josefa a bude přesnou zrcadlovou kopií toho současného. V létě nabízí útočiště poutníkům, kteří se pravidelně vydávají do Křtin. Mnozí v něm za teplých nocí také spí. Ambit slouží jako místo křtů a společenských setkání. Tvoří boční vstup do chrámu a je v něm umístěna také unikátní zvonohra řízená počítačem.
    Křtinský kostel patří k Santiniho jedinečným dílům. Stavitel patřil k největším a nejoriginálnějším architektům vrcholného středoevropského baroka. Chrám stojí v místech, kde podle legend křtili první slovanské křesťany věrozvěstové Cyril a Metoděj.
    Santini pro objekt navrhl mohutnou kopuli. Chrám je bohatě zdobený freskami. V jeho sklepení je kostnice, v níž jsou podle některých úvah také ostatky pánů popravených v Praze po bitvě na Bílé hoře. Santiniho kostel je hojně navštěvován věřícími i turisty.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Lebky ze Křtin
Vích
12.12.08 04:49
oprava
honza
12.12.08 09:52
jj,
Vích
12.12.08 10:47
symetrie a kopie vs 21. st.
Jan Sommer (hles z hnojiste)
14.12.08 11:18
symetrie a kopie vs 21. st.
Dr.Lusciniol
14.12.08 02:38
zobrazit všechny komentáře

Související články