Rozhledna na Kleti se dnes otevřela po rekonstrukci

Vložil
ČTK
23.07.2009 15:20
Praha

Loučej (Českokrumlovsko) - Rozhledna na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se dnes slavnostně otevřela po rekonstrukci. Desítiměsíční oprava stála zhruba deset milionů korun, více než osmi miliony přispěla Evropská unie. Turisté mohou rozhlednu navštěvovat už zhruba měsíc, slavnostní otevření ale bylo odloženo kvůli povodním na jihu Čech, sdělila ČTK Ivana Kerlesová z agentury Komunik.
    "Investice na rekonstrukci rozhledny zahrnuje například i vybavení informačního centra, dalekohledu, bezpečnostního kamerového systému, solárního napájení nebo meteostanice," uvedl Ladislav Faktor, který rozhlednu i sousedící turistickou chatu zakoupil v roce 2004. Vyhlídková věž, která byla v havarijním stavu, poskytuje dnes zázemí pro stálou expozici CHKO Blanský les a expozici o historii mikroregionu.
    Projekt komplexní rekonstrukce kulturních památek na nejvyšší hoře Blanského lesa začal rekonstrukcí turistické chaty v sousedství rozhledny. Tato rekonstrukce byla zdařile dokončena v roce 2007. "Jsem rád, že rozhledna i chata už nadále nechátrají. Jedná se totiž o jedno z turisticky nejatraktivnějších míst regionu a sám se je jednou za čas s rodinou vydám navštívit. Z ochozu rozhledny je vidět nejen do našeho kraje, ale za příznivého počasí až na Alpy," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
    Rozhledna je zaregistrována od roku 1958 jako nemovitá kulturní památka. Roku 1822 až 1825 ji nechal postavit kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku ve výšce 1084 metrů nad mořem. Od roku 1971 je v provozu Lanová dráha Krásetín - Kleť, která téměř po celý rok dopravuje turisty na rozhlednu a chatu. Lanovka od začátku svého provozu přepravila přes tři miliony návštěvníků.
0 komentářů
přidat komentář