Rok před zahájením EXPO převzala Česká republika pavilon

Zdroj
Veronika Kyzlíková
Vložil
Tisková zpráva
29.04.2009 15:40
V květnu 2010 se otevřou brány historicky největší Světové výstavy. Rok před zahájením EXPO panuje ve výstavním areálu čilý ruch. Šanghajské EXPO, rozpínající se na více než pěti hektarech někdejších brownfields, buduje na 12.000 dělníků. Staveništi dominuje pompézní čínský pavilon, v němž se pořadatelské země představí na rekordní ploše 60.000 metrů čtverečných. Česká republika je vůbec první účastnickou zemí, která od pořadatelů EXPO 2010 hotovou stavbu převzala.
    V úterý 28. dubna generální komisař účasti České republiky na EXPO Pavel A. Stehlík převzal dokončenou halu s výměrou 2000 m². "Jsem velmi rád, že patříme k těm účastnickým zemím, které jsou v přípravách na EXPO nejdál," říká komisař. "K vysokému pracovnímu tempu nás mimo jiné zavazovalo, že jako předsednická země Evropské unie jsme spolu s Německem od ledna 2009 stáli také v čele EU Working Group a koordinovali aktivity 29 evropských zemí. Ani po skončení našeho předsednictví nehodláme v práci polevit," dodává Pavel A. Stehlík. Stav příprav ocenili i čínští pořadatelé.
    Následující den předal generální komisař zástupcům EXPO oficiální přihlášku k projektu EXPO On-line. Češi jsou tak mezi první dvacítkou zemí, které využijí nabídky pořadatelů vybudovat virtuální pavilon na webu. 3D expozice zpřístupní EXPO dalším milionům návštěvníků z celého světa. Pouze z Číny pořadatelé očekávají na 100 milionů přístupů. Přímo na výstaviště EXPO 2010 v Šanghaji by mělo přijít až 70 milionů návštěvníků především s Asie.
    Podle vyjádření paní Lixing Lu z PR oddělení EXPO jsou rok před zahájením Světové výstavy ukončeny konstrukční práce u dvou třetin staveb. Stavět začalo zatím 14 ze 40 zemí, které si nepronajímají hotovou halu jako Česká republika, ale budují vlastní pavilon. První zahájila stavební práce Austrálie.
    Design pavilonu a expozice bude vycházet z urbánních městských struktur, které budou ve zkratce a nadsázce ztvárněny na fasádách, před pavilonem i v interiéru. Struktura pražského Starého města na vnějším plášti bude například vytvořena z hokejových puků, které jsou významným vývozním artiklem země i symbolem našich sportovních triumfů. Když návštěvník vstoupí do pavilonu, najde tam zvlněnou travnatou krajinu, nad kterou se bude ve výšce vznášet město. V levitujících ulicích bude moct objevovat mnoho nápaditých exponátů, které mu přiblíží život v České republice.
0 komentářů
přidat komentář