Rohanský ostrov v Praze čekají velké změny

Vložil
ČTK
18.12.2006 16:00
Praha

Praha - Rohanský ostrov v Praze čekají velké změny. V jeho části má vzniknout nové městské centrum s obytnými domy, službami, hotely a kancelářemi. Plochy, které nejsou chráněny zábranami proti velké vodě, budou sloužit pro odpočinek obyvatel. Vytvoří se tam dva nové ostrovy, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Pavel Klega (ODS).

    Pro novou zeleň, sport a rekreaci chce město využít zhruba 60 hektarů tamních pozemků. "Obnovíme rameno Vltavy přibližně v místě původního, které bylo zasypáno v 19. století. To umožní vytvoření Rohanského a Maninského ostrova," uvedl Klega.
    V jižní části budou podle plánů plochy zeleně s promenádními cestami a vyhlídková věž s  majákem. Severní část území s přístavy osobních lodí by mělo sloužit pro sport a rekreaci.
    V rozpočtu pro příští rok má magistrát na tyto účely 208 milionů korun. Bude za ně přichystán projekt a začne se s bouráním nynějších budov a terénními úpravami, vyjmenoval náměstek. Obnovu ramene Vltavy by chtělo město platit z dotací ministerstva zemědělství. Další peníze získá prodejem pozemků v Karlíně, kterých tam magistrát má asi 200.000 metrů čtverečních.
    Plány celkového rozvoje Rohanského ostrova by se měly začít podle Klegy naplňovat po roce 2008, kdy tam mají být dokončeny inženýrské sítě a prodloužena Pobřežní ulice až k Libeňskému mostu. Potom se tam budou moci začít stavět nové domy.
    Město vyčlenilo na výstavbu sítí na příští rok 125 milionů korun. Předpokládá, že dostane i dotace z fondů Evropské unie.
    Rohanský ostrov stejně jako celý Karlín, k němuž patří, poničila v srpnu 2002 katastrofální povodeň. Nyní již tuto čtvrť chrání před případným opakováním přírodní katastrofy zábrany, jejichž výstavba stála přes 600 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články