Rodina a kolegové se dnes rozloučili s architektem Hubáčkem

Vložil
ČTK
02.12.2011 19:20
Liberec

Karel Hubáček

foto: Jiří Jiroutek
Liberec - Rodina, kolegové, zástupci radnice i obyvatelé Liberce se dnes odpoledne přišli do libereckého krematoria naposledy rozloučit s  Karlem Hubáčkem. Světoznámý architekt je podepsán pod jedním ze symbolů krajského města - hotelem a vysílačem na vrcholu Ještědu. Zemřel ve středu 23. listopadu ve věku 87 let.
      V zaplněné smuteční síni krematoria Hubáčkův význam připomněl i jeho někdejší spolupracovník Jiří Suchomel z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Vyzdvihl především jeho působení v  takzvané "školce" atelieru Sial.
      "Školka a její aktivity o čtvrtstoletí předstihly založení liberecké fakulty architektury," řekl Suchomel. "Karel Hubáček a Sial jsou téměř synonyma," dodal proděkan.
      Se zesnulým architektem se dnes přišel rozloučit například i jeho někdejší kolega Miroslav Masák, který s ním spolupracoval na už neexistujícím libereckém obchodním domě Ještěd.
      Hubáček se narodil v roce 1924. Architekturu vystudoval v Praze. Profesním působením je ale z velké části spjat se severočeským Libercem, kde nastoupil do tehdejšího Stavoprojektu. Na konci 60. let patřil mezi zakladatele Sialu, který v době normalizace dokázal reagovat na moderní evropské trendy a vzešla z něj řada osobností české architektury.
      Hubáček je podepsán pod řadou staveb. Vysílač a horský hotel na Ještědu je ale jeho nejznámějším dílem. Pozoruhodné je, že když jej začínal kreslit, neváhal riskovat a ignoroval zadání soutěže, která na vrcholu hory počítala se dvěma oddělenými stavbami pro vysílač a hotel.
      Stavba, která má tvar rotačního hyperboloidu, vznikala v letech 1966 až 1973. Pro svou eleganci a praktické využití moderních technologií v roce 1969 získala prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Kromě ní se honosí i titulem nejvýznamnější česká stavba 20. století, který jí v anketě udělili tuzemští odborníci.
      U vysílače na vrcholu Ještědu památku Karla Hubáčka v neděli uctí i jeho obdivovatelé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články