Rekonstrukcí železničního uzlu v Brně se bude zabývat soud

Vložil
ČTK
17.03.2008 20:15
Brno

Brno - Územním řízením k rekonstrukci brněnského železničního uzlu se bude zabývat Krajský soud v Brně. Několik subjektů podalo žaloby proti postupu brněnského magistrátu, který zamítl žádosti o změny v územním rozhodnutí ke stavbě. Lidem se nelíbí, že radnice zamítla jejich odvolání, která proti dokumentu loni podali. ČTK to dnes řekla Eva Řehořková z Odboru územního a stavebního řízení.
    Rekonstrukce železničního uzlu Brno je nejrozsáhlejším stavebním projektem v historii Jihomoravského kraje. Počítá se stavbou nového hlavního nádraží, které by mělo vzniknout asi 800 metrů na jih od současného nádraží v historickém centru města, stavbou odstavného nádraží a celkovou modernizací kolejového průtahu Brnem.
    Původní plány bývalého vedení města ale narazily na odpor části veřejnosti, nelíbilo se ani novému vedení radnice. Ta proto nechala zpracovat srovnávací studii dvou variant s  nádražím v původní a odsunuté poloze, která byla také podmínkou pro čerpání evropských dotací. Na základě výsledků studie se nyní původní projekt přepracovává. Uvažuje se také o možnosti zachování původního nádraží, které by s  tím novým spojovala mimoúrovňová rychlodráha.
    "Proti územnímu rozhodnutí, které vydal stavební úřad Brno-střed a kterým byla umístěna stavba brněnského železničního uzlu, bylo podáno několik desítek odvolání. Náš odbor svým rozhodnutím všechny zamítnul," řekla Řehořková. Územní řízení je ale stále pravomocné. Žalobami odpůrců přesunu a lidí, kteří se obávají negativních dopadů stavebních prací, se nyní bude zabývat soud.
    Územní řízení není definitivním rozhodnutím, kde bude nádraží stát. Investor však díky němu může začít žádat o dílčí stavební povolení. V současné době se staví odstavné nádraží, první z několika etap rekonstrukce uzlu, která má stát kolem dvaceti miliard korun.
    Další posun v otázce budoucnosti původního nádraží se očekává v pátek, kdy zasedá grémium k přestavbě uzlu, jehož členem jsou zástupci investora, projektanta a města Brna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články