Rekonstrukci Jurkovičovy vily v Brně lze sledovat přes internet

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
05.10.2009 16:15
Praha

Brno - Náročnou rekonstrukci vzácné Jurkovičovy vily v Brně mohou lidé sledovat on-line prostřednictvím internetu. Moravská galerie, která vilu nedávno koupila a zajišťuje její opravu, zprovoznila na svých webových stránkách zvláštní rubriku s informacemi, dokumentací a fotografiemi. Po dokončení rekonstrukce za 35 milionů korun vznikne ve vile expozice a studijní centrum věnované dílu architekta Dušana Samo Jurkoviče.

    Vilu v posledních týdnech obklopila ocelová konstrukce. Nejprve vyrostla kolem všech zdí, nakonec stavebníci začali budovu provizorně zastřešovat. "Tím bude dokončen ochranný 'stan' pro práce na střeše a krovech," řekla ČTK Lenka Vodičková z galerie. Jednotlivé střešní tašky řemeslníci popíšou a očíslují, aby je mohli vrátit na stejné místo.
    V interiérech i na vnějším plášti budovy už začaly truhlářské práce. Řemeslníci obnovují okenní rámy, dveře, dřevěné římsy a podhledy. Právě dřevo patří k hlavním stavebním materiálům vily. Mnoho zásahů museli dělníci provést ve sklepě a v základech vily. Většinu peněz na rekonstrukci získala galerie z takzvaných norských fondů.
    Architekt Jurkovič vilu v Brně-Žabovřeskách postavil v roce 1906 pro svou potřebu. Obýval ji však jen krátce. Poté v ní bydleli soukromí majitelé, kteří provedli řadu dílčích úprav. Většinu zásahů však lze napravit. Moravská galerie dům koupila v roce 2006 za 15 milionů korun. Stavba je cenná tím, jak spojuje secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Galeristé předpokládají, že vilu i expozici otevřou pro veřejnost na konci roku 2010.
    Jurkovič, jenž žil v letech 1868 až 1947, patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích a úpravy zámku v Novém Městě nad Metují. Kvůli plánované expozici ve vile už Moravská galerie v roce 2007 zakoupila 61 kusů nábytku z Jurkovičovy dílny. Pocházel z rodinného zámečku v Molitorově u Kouřimi.

> on-line rekonstrukce Jurkovičovy vily
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Autor rekonstrukce
M
05.10.09 07:59
Transat
05.10.09 07:55
zobrazit všechny komentáře