Rekonstrukce jsou šancí, kterou je třeba využít dnes

Vložil
Tisková zpráva
18.04.2013 08:50
Kvalitní rekonstrukce vyžaduje mnohem víc než výměnu oken a zateplení fasády. Proto bude na IBF Stavebních veletrzích v Brně (23. - 27. dubna 2013) poprvé představena interaktivní expozice „Rekonstrukce panelového domu“, kterou pro návštěvníky z řad odborníků i veřejnosti připravilo Centrum pasivního domu a jeho partneři. Doprovodný program brněnských veletrhů bude věnovaný komplexnímu přístupu k rekonstrukcím bytů a domů.
Unikátní model bytu na konkrétních stěnách ukáže tři fáze rekonstrukce domu – před rekonstrukcí, po standardní rekonstrukci a po komplexní energetické sanaci budovy, a vysvětlí jejich výhody a nevýhody. Návštěvníci si tak budou moci již od prvního dne veletrhu prohlédnout konstrukci vhodných oken, jejich správné osazení do zateplených stěn, ošetření osazovací spáry, i zajištění vzduchotěsnosti.„Protože se dnes díky jednostrannému pohledu na zateplování a utěsňování budov stává vnitřní prostředí zdravotně závadným, nezbytnou součástí bude také rekuperační jednotka, která nastíní možnosti instalace systému řízeného větrání do panelových domů,“ doplňuje Juraj Hazucha, odborný poradce z Centra pasivního domu, a dodává: „Rekonstrukce domů do nižšího energetického standardu jsou šancí, kterou je třeba využít dnes, aby se rovnou ušetřilo do budoucna. V opačném případě si totiž obyvatelé domu na dlouhou dobu zavírají potenciál k úsporám, jelikož do další rekonstrukce se pustí až za dlouhou řádku let.“

Model bude koncipován jako edukační nástroj – na informačních panelech se návštěvníci například dozvědí, jaké jsou nejvhodnějších způsoby snížení energetické náročnosti budovy, a u každého informačního panelu na ně bude čekat drobná poučná hra. Budou si moci doslova osahat, čím se panelové domy izolují, jaké mají jednotlivé materiály vlastnosti a k čemu jsou díky tomu vhodné.

Interaktivní expozice ale samozřejmě nebude pouze o izolacích! Návštěvníci si budou moci sami změřit, o kolik pomaleji vychládá pasivní dům oproti tomu běžnému, zasoutěžit si, kdo se dříve dokáže vyhnout nekoncepčním a částečným řešením a dosáhnout při rekonstrukci pasivního standardu, nebo si zatočí kolem štěstí a zjistí, jestli opatření vynaložená na rekonstrukci skutečně odpovídají výsledkům. Zkrátka, poznají pasivní rekonstrukce aktivně!

Kromě interaktivního modelu a jeho komentovaných prohlídek bude pod záštitou Centra pasivního domu probíhat také bohatý doprovodný program, na kterém odborníci poradí, proč a jak kvalitně rekonstruovat stávající stavby a o své zkušenosti z života v pasivních domech se podělí jejich obyvatelé. Podrobný doprovodný program najdete na stránkách http://www.pasivnidomy.cz

Generálními partnery interaktivní expozice jsou ISOVER a WEBER . Partnery projektu jsou firmy SLAVONA, s.r.o., ATREA s.r.o., DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o., Tremco illbruck s.r.o., Úsporné bydlení s.r.o., MACHSTAV s.r.o., Miniroll Building Plastics ČR, s.r.o. a IZOLAČNÍ SKLA a.s.
0 komentářů
přidat komentář