Registr kancelářských budov začne plně fungovat 28. října

Zdroj
ÚZSVM
Vložil
ČTK
24.10.2012 22:45
Praha

Praha - Centrální registr administrativních budov (CRAB) začne plně fungovat od 28. října. Na tiskové konferenci to dnes oznámili zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Projekt má za cíl zefektivnit správu státních budov. Jejich komplexní databázi dosud stát neměl. Celkem je to víc než 4800 nemovitostí.

    "Centrální registr vznikl z potřeby sjednotit evidenci budov v majetku státu do jedné databáze, a získat tak přehled o volných a využitých plochách," uvedla vedoucí projektu CRAB Kateřina Schön. CRAB by měl rovněž podle ní stanovit i pravidla pro evidenci státního majetku na vládní i regionální úrovni.
    Cena celého projektu byla 255 milionů korun, proti odhadům o 14 milionů méně. Na financování se podílely také evropské fondy. Do pilotního projektu se zapojilo 14 státních organizací, z toho osm ministerstev. Projektu by se přitom měly povinně účastnit všechny státní organizace na základě připravované novely zákona o majetku státu. "Pokud by se schvalování normy oddalovalo, je připraveno nařízení vlády," uvedla Schön.
    Nepotřebný státní majetek bude také možné díky novému systému nabídnout veřejnosti, a to na jednom místě. "Projekt CRAB by se tak měl stát také prostředkem boje proti korupci," uvedla Schön.
    Nápad na zřízení registru se objevil v roce 2007, o rok později ho podpořila vláda. Samotný projekt běží od podzimu 2010.

    Hlavní cíle projektu CRAB
  •  evidence administrativních budov v jednom systému
  •  přehled o volných a využitých plochách
  •  minimalizace neúčelného vynakládání finančních prostředků na pořizování nových budov a prostor
  •  jednotný prostor pro elektronickou nabídku nepotřebného nemovitého majetku v rámci státu
  •  jednotný prostor pro transparentní nabídku nemovitého majetku určeného k realizaci, přístupný široké veřejnosti
  •  optimalizace dislokace státních institucí a jejich zaměstnanců
0 komentářů
přidat komentář