Ředitel NG odvolal tři z pěti ředitelů sbírek

Vložil
ČTK
02.12.2014 19:35
Praha

Praha - Ředitel Národní galerie (NG) v Praze Jiří Fajt dnes odvolal z funkce tři z pěti ředitelů sbírek NG. Personální obměnu nejvyššího vedení Národní galerie Fajt avizoval od svého nástupu letos v červenci. Odvolaní šéfové nejvýznamnějších sbírek se ale brání, že je v tuto chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu.
    O svém odvolání dnes ČTK informovali ředitelé Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová. Vyjádření Fajta ČTK zjišťuje. V NG od září působí na pozici ředitele sbírek a výstav Adam Budak. O sbírky pak má pečovat přibližně poloviční počet kurátorů, než kolik jich v NG působí dnes. Jejich místa chce Fajt obsadit v mezinárodním konkurzu.
    "Respektujeme, že si generální ředitel chce vybrat svůj nejbližší tým. Na pozice ředitelů sbírek významných galerií bývají obvykle vypisována výběrová řízení. Žádné takové řízení vypsáno není, proto nerozumíme, proč jsme odvoláváni nyní, bez důvodu, dva týdny před Vánoci, uprostřed běžících úspěšných výstav a projektů," uvedli ve společném stanovisku odvolaní ředitelé.
    Současně byla podle nich vedením NG požádána odborová organizace, aby projednala návrh, kterým bez náhrady ruší všechny neobsazené odborné pozice kurátorů NG. Odborová organizace dnes návrh neschválila, doplnili. Bývalým ředitelům vadí, že jejich odvolání Fajt nekonzultoval s vědeckou radou NG a odbornou veřejností. "Informováno nebylo ani ministerstvo kultury jako zřizovatel, jak tomu bývá obvyklé," říkají.
    Dva ze tří ředitelů byli prý důrazně požádáni o úplný odchod z NG. "Z tohoto pohledu se záměr vedení NG zrušit všechna volná místa na pozicích kurátorů jeví jako účelový. A z pohledu odvolaných ředitelů, kteří by mohli pokračovat ve své kurátorské, vědecké a publikační činnosti, jako odborně likvidační," míní odvolaní. Připomínají, že Musilová je garantem mezinárodního projektu František Kupka 2017 a Vlnas hlavním autorem nedávno zahájené výstavy o umění benediktinského řádu a všichni tři jsou garanty několika grantových projektů, kterými je NG v letošním a dalších letech řešitelem.
0 komentářů
přidat komentář