Řecko zahájilo stěhování soch z Akropole do nového muzea

Vložil
ČTK
15.10.2007 11:25
Řecko

Atény

Atény - V řecké Akropoli dnes začalo nevídané stěhování soch do nového muzea, které pro ně bylo nedaleko postaveno. Sochy, jež patří k  nejvýznamnějším dílům historie lidstva, se stěhují poprvé za posledních 2400 let, připomíná agentura AP. Jde rovněž o největší přesun antických památek v  dějinách moderního Řecka.
    Navzdory ostrému větru spustily tři jeřáby ze starého muzea na kamenitém vrcholku kopce blok o váze 2,3 tuny, který je součástí Parthenonu, a přenesly ho bezpečně do 400 metrů vzdáleného nového Muzea Akropolis postaveného z betonu a skla. Přesun trval asi 90 minut.
    "Podmínky jsou velmi dobré, vítr není problém," řekl novinářům během stěhování archeolog Alexandros Mantis, který je za Akropoli, jež patří mezi památky světového kulturního dědictví, odpovědný.
    Podle hlavního supervizora akce Kostase Zambase bylo stěhování dokonce rychlejší, než se očekávalo. "Všechno to bylo jako sen, úplně bezpečné," pochvaloval si Zambas. Kdyby však rychlost větru přesáhla 39 kilometrů v hodině, přesun by se prý nekonal.
    Akci přihlížely desítky lidí. Někteří dokonce zaslzeli. "Celá se třesu, dotýká se mne to. Toto je stará civilizace, základ našeho světa," řekla agentuře Reuters jedna důchodkyně.
    Řecký ministr kultury Michalis Liapis nazval pečlivě koordinovanou operaci "historickou událostí globálního významu".
    Starožitnosti, z nichž většinu tvoří mramorové sochy z šestého a pátého století před naším letopočtem, byly pojištěny na 400 milionů eur. Ve čtvrtek se uskutečnil testovací přesun, při němž byl z vrcholku Akropole spuštěn dolů třítunový kus neopracovaného mramoru.
    Další artefakty, celkem 4500, mají být přesouvány do nového muzea postupně a očekává se, že celá operace potrvá celkem nejméně šest týdnů. Nejpozději by měla skončit začátkem ledna. Oficiální činitelé v Aténách navíc doufají, že nové muzeum o ploše 20.000 čtverečních metrů podpoří dlouhodobou řeckou snahu získat od Britského muzea zpět sbírku soch z Parthenonu.
    Ne všem se ale nové muzeum na úpatí Akropole líbí. Proti jeho umístění právě zde protestovali nejen místní, ale také někteří architekti, kteří kritizovali jeho moderní styl. Protesty pokračovaly i  dnes, kdy se na Akropoli shromáždily desítky lidí. Manifestovali proti plánované demolici dvou historických budov před muzeem, které brání výhledu na slavný pahorek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články