Rajnišova Huť architektury má ročně až 50 projektů

Vložil
ČTK
14.05.2019 16:25
Praha

Huť architektury Martin Rajniš

Praha - Dvacet až padesát projektů ročně připraví Huť architektury Martina Rajniše. Není podle něj ani jen architektonickým studiem, projektovou kanceláří či ateliérem designu. "Je to skupina, která nejen projektuje, ale i staví, experimentuje, vymýšlí architekturu - tak, jak to klapalo už od starověku, v Římě, v Řecku, po středověk italský i český. To dělaly hutě a my v téhle tradici pokračujeme," řekl architekt, kterého nespoutávají konvence, v rozhovoru s ČTK. Dnes slaví 75 let.


Rajniš vystudoval ČVUT a AVU. V 70. letech pracoval v ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem. Po revoluci vedl se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou D. A. Studio, jejichž nejrozsáhlejším dílem je stavba nového obchodního centra v Praze na Smíchově. Od roku 2002 je jeho tvorba odlišná. Věnuje se stavbám z přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen a sklo. Snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s pokorou k už existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a vrátily architektuře její klíčové postavení v civilizaci.

"Teď je trochu klidnější doba, ale přesto děláme přibližně na 25 zakázkách. My nejsme někdo, kdo se s tím maže. Děláme spoustu projektů, od roku 2000 do teď jich je kolem 500, těch linek mám mraky a jedou všechny paralelně," popisuje svou práci.

Kromě novostaveb se Rajniš aktuálně zabývá i rekonstrukcí pražského obchodního domu Máj, který navrhl v 70. letech spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem. Dnes je stavba kulturní památkou a nový majitel ji chce přestavět. "Do takové stavby mluví desítky a desítky lidí, je to velký projekt, jsou v tom velké prostředky, zájem do toho promluvit má řada odborníků. My se snažíme odvést pro ně rozumnou práci a jasně jsme respektovali jejich zájem, aby dům zůstal jako jasné svědectví 70. let," vyvrací případné obavy zastánců architektury zmíněné doby. Charakter stavby podle něj zůstane zachován, úpravy se budou týkat hlavně technologií a některých aspektů stavby, které ovlivnil tehdejší "extrémní nedostatek deviz, za které se stavěla".

Rajnišův tým nedávno dokončil desátou věž, která dostala pro svou štíhlost a výšku jméno Twiggy, stojí pod Kralickým Sněžníkem. "Ve stavbě je kamenný dům v Murvici na Brači v Chorvatsku, připravujeme projekt menšího kostelíka na Praze 14, který je celý kamenný, otevřeli jsme nedávno Doubravku na Praze 14, za kterou jsme dostali Grand Prix," řekl Rajniš. Spektrum záběru huti a její aktuální činnosti doplňuje velké vinařství v Dolních Dunajovicích, plány na plovoucí hausbót či další věž, tentokrát pro pražský Prosek. "Jsem jako smrt, dělám všechno," říká s nadsázkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články