Radnice v Miroslavi vypíše referendum k prodeji zámku

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
16.01.2012 19:25
Miroslav

Zdeněk Fránek
Fránek Architects

Miroslav (Znojemsko) - Radnice v Miroslavi na Znojemsku vyhlásí letos referendum, v němž požádá obyvatele, aby se vyjádřili k plánovanému prodeji zámku. Má o něj zájem architekt Zdeněk Fránek. Ze značně zchátralého objektu, jehož obnova přijde na miliony korun, chce udělat mezinárodní centrum architektury. Vedení města chce mít jistotu, že s tím lidé souhlasí, řekl dnes ČTK místostarosta Roman Volf (ČSSD).
    Miroslav vlastní zámek od roku 1993. Před tím v něm sídlila léta zemědělská škola. Před druhou světovou válkou patřil rodině vídeňských cukrovarníků Stumerových. Jejich potomek sice žije ve Venezuele, o restituci zámku ale nemá zájem. Město léta řeší, co dál s objektem. Na jeho rekonstrukci nemá peníze.
    Už v minulosti Miroslav vypsala referendum. Bezmála 90 procent lidí, kteří se jej zúčastnili, souhlasili s prodejem památky. Referendum ale nebylo platné. Zúčastnilo se ho jen 30 procent voličů. Zákon přitom předepisoval, že účast musí být nejméně poloviční, aby mohl být výsledek referenda platný.
    "Zákon již snížil tuto povinnou kvótu na 35 procent. Předpokládáme, že takové účasti se nám podaří dosáhnout," doplnil Volf. Obnova miroslavského zámku je podle něj projektem, jenž potrvá dlouhá léta. Radnice chce znát proto názor lidí.
    Jen do základní obnovy památky bude nutné investovat dva až tři miliony korun. Jsou to peníze nutné na zajištění statiky, opravu střechy, fasád, obnovu oken a izolaci objektu proti vlhkosti. Tyto práce by měly skončit do tří let. Fránek chce zámek využívat ke konferencím, seminářům a výstavám zaměřeným na architekturu.
    Zámek stojí na místě bývalé gotické vodní tvrze. Na goticko-renesanční zámek byla přestavěna po roce 1531. Kolem roku 1670 byl zámek barokně upraven hrabaty z Náchoda.
0 komentářů
přidat komentář

Související články