Radní: Výstavba v Bubnech olympijskou vesnici neohrožuje

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
30.05.2008 15:55
Praha

Praha - Výstavba v Bubnech v sedmé pražské části, kterou plánuje společnost Orco, neohrožuje plány magistrátu na vybudování části olympijské vesnice. ČTK to dnes řekl radní Martin Langmajer (ODS). Developerovi by nemusel v cestě stát ani územní plán, který zatím nedovoluje na území stavět. Změnu totiž podporuje jak radnice Prahy 7, tak magistrát.

    "Změnu územního plánu rozhodně podpoříme," uvedl Langmajer. Ze studie ředitele útvaru rozvoje města Bořka Votavy, který měl kolizi obou plánů prozkoumat, také vyplývá, že výstavba by neohrožovala olympijský záměr. "Pokud by se stavěl olympijský stadion v Letňanech a nevešel se tam celý kampus, tak by tam měla být jeho část," vysvětlil Langmajer. Orco se svými plány také minulý týden navštívilo primátora Pavla Béma (ODS).
    Bubny jsou jedna z možností pro výstavbu olympijské vesnice, další jsou v Letňanech, Čakovicích a Kbelích. Zpráva společnosti Kolpron z roku 2007 ale hodnotila bubenskou variantu jako nejnákladnější, upozorňovala také na možný nesoulad mezi záměry vlastníka a hlavního města. Kladem by byla naopak blízkost centra.
    Se změnou územního plánu souhlasí také radnice Prahy 7. "Návrh společnosti, která je majoritním vlastníkem pozemků v dané lokalitě, se z velké části shoduje se záměry, které ve vztahu s daným územím schválilo zastupitelstvo Prahy 7," uvedl starosta Marek Ječmének. Orco musí ale provést některé úpravy. "Podle našich představ by zde mělo vzniknout smíšené městské jádro s centrální parkovou plochou, které bude přirozeně propojovat Dolní Holešovice a Letnou," dodal Ječmének.
    Změna územního plánu je rozumná i podle zastupitele Prahy 7 Ondřeje Mirovského (Strana zelených). Obavu má ale o památkově chráněné železniční budovy. "Cílem investora je zrušit památkovou ochranu budov, což by umožňovalo jejich zbourání," řekl ČTK Mirovský. Další otázkou podle něj je, jak vyřešit železniční propojení centra s letištěm. "Ideální by bylo umístit ji (železnici) pod zem, ale kříží se to s metrem," dodal Mirovský. Zelení by také byli neradi, kdyby v Bubnech vznikla čtvrť exkluzivního bydlení s výškovými budovami. Místo nich by tam rádi viděli také startovací byty nebo byty pro seniory.
    Orco zaplatilo za 25 hektarů parcel 1,1 miliardy korun. Firma zvítězila ve výběrovém řízení na prodej drážních pozemků Správy dopravní železniční cesty. V Bubnech chce vybudovat byty, oddechové plochy, sportoviště, obchodní i kancelářské prostory. Developer počítá také s výstavbou nemocnice a vysokoškolského areálu.
    Podle Mirovského se dá předpokládat, že plány developera se nebudou líbit některým místním obyvatelům. "Do dalších 15 let to bude největší kolbiště místních občanů s investorem o to, co tam má a nemá být," dodal Mirovský. Je to podle něj ale pochopitelné, protože výstavba velmi výrazně změní Prahu 7, je to podle něj také jedna z největších rozvojových ploch ve střední Evropě.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
jj
Vích
30.05.08 07:08
zobrazit všechny komentáře

Související články