Radní ve Žďáru nad Sázavou připravují regeneraci centra

Vložil
ČTK
22.03.2006 21:55
Žďár nad Sázavou

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Zastupitelé Žďáru nad Sázavou chtějí zregenerovat centrální náměstí Republiky. Podle vítězné urbanistické studie by se kromě jiného jeho horní část změnila v parkoviště, v jeho další části by byl obnoven zelný trh. Veřejné diskuse ke změnám se v minulosti zúčastnilo pět lidí. Radní proto uspořádají další výstavu návrhů v knihovně a vypíší novou anketu, řekl dnes ČTK starosta města Jaromír Brychta.

Anonymní ideová soutěž na zpracování urbanisticko-architektonické soutěže se uskutečnila před sedmi roky. Odborníci v ní tehdy hodnotili 17 studií. Uděleno bylo osm cen. Jejich autoři dostali 270.000 korun. Následovala výstava a anketa. Ve výběrovém řízení byl potom zvolen zpracovatel urbanistické studie. Po veřejném projednání rada města návrh schválila v dubnu 2004. Zastupitelstvo s ním ale nesouhlasilo. Loni projektant do urbanistické studie dopracoval připomínky dotčených orgánů a správců sítí, shrnul starosta.
Až v knihovně skončí výstava studií k akvaparku, jenž na rozdíl od náměstí rozpoutal mezi zastupiteli i obyvateli vášnivé diskuse, nahradí ji v září prezentace návrhů regenerace náměstí.
V nové anketě radnice bude zjišťovat postoj občanů ke vzhledu a funkčnímu řešení ploch centra. Detaily, jako je například typ dláždění, typ mobiliáře nebo zeleně a polohy parkovacích míst lze potom upravit podle provozních a pořizovacích nákladů, upřesnil starosta. V anketě bude osm otázek, a to k umístění parkovacích míst, trhu nebo zda občané chtějí na náměstí více zeleně anebo laviček.
Až město dokončí rozsáhlou rekonstrukci sítí, renovaci komunikací či výstavbu nového sídliště, chtělo by být připraveno na modernizaci centra, kde se odehrává řada společenských akcí.
V kraji k modernizaci centra přistoupila i Třešť na Jihlavsku. Radní tam na nevzhledném náměstí za miliony z prodeje akcií vybudovali klidovou zónu. Na části omezili dopravu, vyměnili dlažbu, osvětlení, vybudovali parkovací místa, zelené plochy, sluneční hodiny, vodotrysky a osadili nové lavičky, stromy a další mobiliář.
0 komentářů
přidat komentář

Související články