Rada pozastavila pořizování změny územního plánu pro Bubny

Vložil
ČTK
15.09.2015 23:35
Praha

Praha - Pražští radní pozastavili pořizování změny územního plánu pro Bubny. Praha chce s majitelem pozemku jednat o zastavení bourání budov v areálu. Na území je nyní stavební uzávěra, kterou měla zrušit právě změna územního plánu. Schůzku s vlastníkem pozemků se ale zatím primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) nepodařilo dohodnout. Řekla to na tiskové konferenci po dnešním jednání rady. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) pozastavení změny avizoval minulý týden poté, co firma začala budovy bourat.

    "Pořád ještě doufám, že k setkání dojde. Nemohu udělat nic víc, než se mu panu (Radovanu) Vítkovi pokoušet dovolat, poslat mu SMS a vzkazy přes kolegy," řekla primátorka. Vítek je vlastníkem Orco Property Group, která pozemky v Bubnech vlastní. Mluvčí skupiny Orco Eva Kučmášová minulý týden Stropnického postup označila za vydírání.
    Podle Stropnického by ale právě pozastavení změny mělo dát prostor pro jednání s investorem. "Kdybychom ukončili pořizování změny, tak se všechno vrací úplně na začátek. Postup pozastavení jsme zvolili proto, aby byl obtížně právně napadnutelný," řekl dnes. V usnesení rady dostal za úkol s majitelem pozemků jednat.
    Bourané budovy dílen byly chráněnou památkou, jejich ochranu ale ministerstvo kultury zrušilo před sedmi lety. Nyní je na ně vydaný platný demoliční výměr a jedinou památkou je budova vodárny. Město Praha se nemůže proti výměru odvolat, protože dílnami se jako drážní budovou zabýval coby speciální stavební úřad Drážní úřad a odvolací lhůty už jsou promlčené.
    Orco Property Group získalo budovy a pozemky v areálu nádraží v roce 2006. Tehdy bylo osm objektů v areálu památkově chráněných, ministerstvo kultury je na seznam zapsalo v roce 2004. Po opakovaných žádostech vlastníka a na základě jím dodaných odborných i právních posudků v roce 2008 ministerstvo zrušilo ochranu nejprve pěti a za pár měsíců dalších dvou objektů.
    Rozvojové území Bubny-Zátory, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, je jedním z 15 velkých rozvojových území hlavního města, pro která platí stavební uzávěra. Orco plánuje na 27 hektarech postavit novou čtvrť. Developerem projektu je firma CPI.
0 komentářů
přidat komentář

Související články