Rada památek a sídel kritizuje mrakodrapy na Pankráci

Vložil
ČTK
13.06.2007 13:15
Praha

Praha - Mezinárodní rada památek a sídel (ICOMOS), která je poradním orgánem Výboru pro světové dědictví UNESCO, údajně nesouhlasí s plánovanou výstavbou dvou výškových budov na pankrácké pláni v Praze 4. Podle občanských sdružení, jež záměr investora kritizují, to vyplývá ze stanoviska ICOMOS, které mají k dispozici. Šéf rady Michael Petzet již podle kritiků stavby požádal pražského primátora Pavla Béma, aby celý projekt zastavil. Reakci magistrátu i oficiální informace rady památek a sídel ČTK zjišťuje.

    ICOMOS podle občanských sdružení požaduje snížení výšky navrhovaných budov a kritizuje skutečnost, ze Praha dosud nezpracovala plán péče o městskou památkovou rezervaci. Podle materiálů, které aktivisté zaslali ČTK, Petzet napsal dopis Bémovi 3. května, jednu kopii adresoval i ministru kultury Václavu Jehličkovi. Sdružením vadí, že na to město dosud nezareagovalo.
    "Již několik týdnů magistrát tají, ze dostal negativní vyjádření z ředitelství ICOMOS. Naše písemné dotazy zůstávají bez odpovědi, čímž magistrát porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím," stojí v dnešní tiskové zprávě Ateliéru pro životní prostředí, Občanské iniciativy Pankráce, Pankrácké společnosti a Centra pro podporu občanů - Arnika.
    Na pankrácké pláni mají podle plánů investora, firmy ECM, přibýt ke třem nynějším dvě další výškové budovy. Bytový dům má mít údajně 31 podlaží, hotel o deset méně. Občanská sdružení tvrdí, že nová zástavba nepřinese nic místním lidem a jen zvýší zatížení oblasti provozem automobilů. Naopak podle zástupců investora budou mít lidé z projektu prospěch, protože předpokládá například vznik kulturního centra a ploch pro prodejny a služby. Národní památkový ústav již dříve upozornil na to, že domy mají stát v bezprostřední blízkosti historického jádra metropole, což by mělo dopad na pražské panorama.
    Ministerstvo kultury koncem května přerušilo správní řízení o povolení stavby, potvrdila dnes ČTK mluvčí úřadu Marcela Žižková. Při posuzování věci totiž musí vyčkat na to, až věc projedná Výbor pro světové dědictví UNESCO. Výbor zasedá od 23. června do 3. července 2007 ve městě Christchurch na Novém Zélandu.
    Památkáři magistrátu se k výstavbě domů na Pankráci vyjádřili nejdříve kladně. Ministerstvo kultury loni jejich rozhodnutí zrušilo. Magistrátní památkový odbor vydal v lednu nový souhlas a sdružení se proti němu odvolala k ministerstvu. Národní památkový ústav svá dřívější kladná stanoviska přehodnotil a ve svém posledním vyjádření upozornil na skutečnost, že záměr na výstavbu dalších výškových budov se dotýká hodnot, které byly důvodem zápisu památkové rezervace do seznamu světového dědictví UNESCO. Vyslovil obavy, aby souhlas se současným záměrem neotevřel cestu k další výškové zástavbě pláně.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
hmmm
warrior
13.06.07 03:17
UNESCO a panorama Prahy
pipe
13.06.07 06:24
to warrior
pipe
13.06.07 08:04
srovnávat srovnatelné
Věra
13.06.07 10:44
Pankrác
Alfa Romeo
14.06.07 03:35
zobrazit všechny komentáře

Související články