Původní cena zábran na mostě byla nadhodnocená

Vložil
ČTK
24.11.2007 13:30
Praha

Praha - Původní cena nových zábran proti sebevrahům na Nuselském mostě v Praze, s níž vyhrála dodavatelská firma soutěž a byla na ni uzavřena smlouva, byla podle městské kontroly nadhodnocená. Skutečným nákladům odpovídala až cena z dodatku ujednání - zhruba pět milionů korun, která je přibližně poloviční, řekl dnes ČTK předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva František Hoffman (KSČM).

    Chyba vznikla už na začátku, kdy podle něho nikdo nebyl schopen spočítat, kolik zábran bude potřeba. Vycházelo se podle Hoffmana z počtu 64 zábran, ve skutečnosti jich je na mostě 48. "Je to neprofesionální," uvedl předseda výboru. Ani to by však prý cenu nesnížilo až na polovinu. "Původní cenu asi počítali na úplně jiný most," podotkl Hoffman.
    Zakázku začali pracovníci Technické správy komunikací (TSK) podle něho přepočítávat potom, co byla původní cena zpochybněna v médiích. S firmou, která měla umístění zábran na starosti, uzavřeli dodatek k původní smlouvě s nižší cenou. Odpovídá přibližně nákladům vyčísleným v odborném posudku, který si nechal výbor zpracovat, uvedl Hoffman.
    Závěrečná kontrolní zpráva je podle něho před dokončením. Odpovědní pracovníci TSK by měli být podle doporučení postiženi na platech, případně při organizačních změnách v této městské společnosti propuštěni, uvedl předseda výboru.
    Správa komunikací bude doporučení kontrolního výboru podle svého mluvčího Tomáše Mrázka respektovat. "Projednáme je v rámci podniku a pokud to bude nutné, přijmeme příslušná opatření," řekl včera ČTK Mrázek.
    Na most byla už před deseti lety umístěna konstrukce s ocelovým pletivem, které je na vrcholku zaoblené směrem k chodníku. Letos v srpnu na jejím konci přibyly pásy z nerezového plechu, které jsou kluzké. Sebevrah se nemá čeho přidržet.
Správa komunikací vysvětluje snížení ceny jinak než městský výbor. Podle zdroje z TSK se při zkouškách navržených zábran zjistilo, že plechy nemusí být tak široké, jak se předpokládalo. Díky tomu se prý zakázka zlevnila.
    Nuselský most láká sebevrahy od svého otevření v roce 1973. Získal přezdívku most sebevrahů. Přesné statistiky ale neexistují. Podle některých údajů se skokem do Nuselského údolí zabilo více než 200 lidí, podle jiných informací jich bylo asi o stovku víc. Zatímco dříve se skokem z mostu pokoušelo skoncovat se životem pět až šest lidí měsíčně, od instalace nových zábran to byl podle dostupných údajů jeden člověk.
0 komentářů
přidat komentář

Související články