Punkevní jeskyně by měly mít novou správní budovu za 60 milionů

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
25.10.2012 19:25
Blansko

Blansko - Punkevní jeskyně v Moravském krasu, které ročně navštíví 200.000 turistů, získají nové zázemí pro turisty a speleology. Starou správní budovu z roku 1947, která je zastaralá a kapacitně nevyhovující, nahradí nová za 60 milionů korun. Provoz by měla zahájit před letní sezonou 2014, řekl dnes ČTK Jiří Hebelka ze Správy jeskyní Moravského krasu.
    
Stavební projekt k nové budově vznikl již před osmi lety. Ministerstvo životního prostředí výstavbu pro nedostatek peněz odkládalo. Nyní se situace zlepšila. Počátkem příštího roku by měla správa jeskyní vybrat dodavatele stavby. Práce začnou na podzim 2013 tak, aby byly hotovy do další letní sezony.
     Starý objekt čeká demolice. Nahradí jej moderní budova ze skla a betonu, která ale bude ve srovnání se současnou posunuta o několik metrů dál. Cílem je dostat ji pryč od skalní stěny, tyčící se nad vstupem do podzemí, z níž opadávají kameny.
     Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším podzemním prostorám střední Evropy. Vyhlášené jsou bohatou krápníkovou výzdobou, podzemní plavbou na říčce Punkvě a také tím, že jsou propojeny se suchým dnem 138,7 metru hluboké propasti Macochy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články