První sezona bez epopeje v Moravském Krumlově

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
09.05.2012 20:55
Moravský Krumlov (Znojemsko) - Moravský Krumlov zažívá první turistickou sezonu, kdy po půl století v tamním zámku není vystaveno slavné dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Na městě je to znát, a to citelně. Ulice, jimiž vždy od jara procházely zástupy turistů, jsou nyní poloprázdné. Restauratéři a hoteliéři očekávají propad tržeb, dokonce až o 30 procent. Turisté již nemají důvod do Krumlova jezdit, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Třetina (TOP 09).
     Epopej tvoří kolekce 20 velkoformátových obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Poprvé byla vystavena v Praze, kde je ode dneška opět k vidění ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Obyvatelé Moravského Krumlova se shodují, že to pro ně není dobrá zpráva. Stejně nelibě nesou i to, že by epopej měla být v Praze až pět let. Všichni totiž doufají, že se do města po brzké opravě zámku vrátí.
     "Dříve byly hospody ve městě plné, teď v nich sedí kolem poledne tři lidé. Cyklisty už tu neuvidíte skoro vůbec. Nemají důvod sem jezdit. Parkoviště u zámku je prázdné," řekl dnes ČTK majitel Penzionu na Skalce Jiří Šanda. Podle něj nemůže být sporu o tom, že je to výsledek přestěhování epopeje do Prahy.
     Jediné, co ji dnes v Moravském Krumlově připomíná, je název hotelu Epopej. Jde o jedno z nejlepších zařízení svého druhu ve městě. Na letošní léto nenajme do své restaurace tři brigádníky, jak tomu bylo v minulosti, protože zákazníků ubylo. Do budoucna se pokusí přilákat je na prezentace vín a zvažuje i  stavbu wellness centra. "Investice je to ale bez Slovanské epopeje nejistá," řekla dnes ČTK majitelka hotelu Hana Tranová.
     Třetina předpokládá, že Moravský Krumlov letos přijde na příjmech spojených s provo- zováním expozice s  epopejí v zámku o nejméně dva miliony korun, což je podle něj pro malé město citelná rána. Připomněl, že za Muchovým dílem do něj mířilo ročně až 25.000 turistů z celého světa.
     Krumlovští proto doufají v brzký návrat epopeje do zámku. Již 3. srpna by měla ministryně Alena Hanáková s vedením radnice, Jihomoravského kraje a slovenské firmy Incheba, jíž zámek v Moravském Krumlově patří, podepsat memorandum o jeho obnově. Do zrekonstruovaných prostor by se pak měla epopej vrátit. Záležet to bude ovšem na domluvě mezi vlastníkem díla, tedy Prahou, a zástupci moravskokrumlovské radnice.
     Obyvatelé města často uvádějí, že Praha o Slovanskou epopej neměla zájem. Do Krumlova se dostalo dílo po druhé světové válce ve špatném stavu. Vystaveno bylo po zrestaurování v roce 1963. Z Prahy se tehdy na zachráněné obrazy nikdo z jejích představitelů podívat nepřijel. Dnes se stala obdobná situace. Na otevření výstavy v Praze Moravský Krumlov nevyslal své zástupce.
     "Nikdo nás nezval, s čímž se smíříme. O  epopej zájem máme a pojedeme si pražskou expozici prohlédnout později jako turisté. Jen je mi líto, že si nikdo s pozvánkou nevzpomněl ani na lidi, kteří se u nás o obrazy starali více než 20 let," dodal Třetina.
0 komentářů
přidat komentář

Související články