Proti územnímu rozhodnutí na pankrácké domy jsou čtyři odvolání

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
10.07.2008 14:30
Praha

Praha - Stavební úřad Prahy 4 obdržel čtyři odvolání proti územnímu rozhodnutí na umístění výškových budov na Pankráci, řekla dnes ČTK mluvčí čtvrté městské části Markéta Aulová. O stavbách tak bude rozhodovat pražský magistrát. Investor, společnost ECM, podle mluvčí Zuzany Doležalové s odvoláním počítal. Na pankrácké pláni by měla vyrůst budova s luxusními byty a hotel.

    Proti územnímu rozhodnutí se odvolalo Sdružení občanská iniciativa Pankráce, ke kterému se připojila Pankrácká společnost a Občané postižení severojižní magistrálou. Další odvolání podaly společnosti Corinthia Panorama a Top Spirit, poslední pak Ateliér pro životní prostředí, informovala Aulová.
    "Co nám vadí nejvíce, je to, že nebyl zpracován posudek vlivu na životní prostředí, známý jako proces EIA, přestože se jedná o komplex budov, který výrazným způsobem zasahuje do okolí," řekl ČTK Zdeněk Holeček z Pankrácké společnosti. Dalším důvodem pro odvolání podle něj bylo, že ve všech řízeních byly zamítnuty veškeré připomínky, které měla občanská sdružení i lidé.
    Magistrát by podle Holečka měl rozhodnout začátkem září, možná dříve. "Věřím, že konečně zvítězí rozumné uvažování a že dojde k nějakému příznivějšímu výsledku jak pro Prahu jako město, tak pro místní obyvatele," uvedl Holeček, kterého mrzí, že úřady zatím vycházely vstříc investorům. Kritikům výstavby vadí také to, že budovy přivedou do oblasti další dopravu, naruší historické panorama města a nenabízejí zázemí pro běžné obyvatele sídlišť na Pankráci.
    Plány společnosti ECM plánovaná odvolání neohrožují. "V našich projektových plánech počítáme i s možným odvoláním protistran," řekla ČTK už dříve Doležalová s tím, že společnost čeká na rozhodnutí pražského magistrátu. Všechny podklady ECM podle ní předala v pořádku a včas. Další zdroj ČTK řekl, že se domnívá, že budova s byty studii hodnocení vlivu na životní prostředí nepotřebovala, u hotelu stačilo zjišťovací řízení.
    V příznivý výsledek magistrátního rozhodování věří i společnost ECM. V plánované budově Epoque už totiž prodává byty. "Z celkového počtu 150 bytů v rezidenčním projektu City Epoque už má okolo 100 bytů svého kupce," uvedla Doležalová.
    Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo před rokem "vážné znepokojení" UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva ale zřejmě aktuálně nehrozí. Na červencovém jednání v kanadském Québeku výbor světového dědictví ocenil stav péče o historické jádro Prahy a schválil opatření, která hlavní město a Česká republika v této oblasti činí, pochválil také materiály, které z Prahy a ČR obdržel.
    To, kde v Praze výškové budovy vyrostou, ovlivní nová magistrátní metodika pro výstavbu výškových budov v Praze. Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.
    Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů. Aktuálně se na magistrátu kolem stavby jednání nevedou, společnost žádost o stanovisko magistrátních památkářů stáhla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články