Protestující v Plzni chtějí nový výběr ředitele Galerie Klenová

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
14.05.2010 16:40
Plzeň

Plzeň - Protestní happening a podpisová akce proti postupu Plzeňského kraje při odvolání bývalého ředitele krajské Galerie Klatovy/Klenová přilákal dnes do centra Plzně více než stovku lidí. Požadovali vypsání nového výběrového řízení na ředitele celostátně uznávané galerie, kterou nyní vede z  rozhodnutí kraje dřívější ekonomka. Umělci už nasbírali stovky podpisů proti odvolání i nové šéfce. Už loni kolovala petice proti odvolání bývalého šéfa Marcela Fišera, pod níž se podepsalo přes 2000 lidí, zjistila ČTK.
    Organizátoři zvali zástupce kraje, ale nikdo jim neodpověděl a ani se nezúčastnil. Kraje rozeslal dopoledne prohlášení. Hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) v něm uvádí, že jde o zpolitizovaný problém, protože obviňováni jsou pouze dva lidé z osmičlenné rady - ona a radní pro kulturu Václav Koubík (ČSSD), kteří jsou na kandidátce voleb do parlamentu. Přitom odvolání prý schválila celá rada.
    "Postup kraje nám přijde jako velmi nebezpečné jednání, protože by se mohl opakovat kdekoli a kdykoli. V umění by proti sobě neměly soupeřit politické strany," řekla ČTK organizátorka protestu, plzeňská výtvarnice Barbora Motlová. Podle ní podepisuje letošní petici mnohem více lidé než loni a hlásí se z celé ČR. Zásahu do prestižní a 20 let fungující galerie si všimli také výtvarníci z ciziny, například z bavorského Řezna, kteří protest podpořili. Všem se podle Motlové nelíbí neprůhledný a podivný postup kraje.
    Lidé dnes přišli s transparenty "Klenová - kandidát na Evropský průser 2010", "Koubík - řezník, Koubík - hrobník" a "Kultura je pro blbečky". Organizátory podpořili prohlášeními, recitací i hudbou místní umělci a dopisy z různých koutů země.
    "Nedáme pokoj, dokud nové výběrové řízení neproběhne. Máme vymyšleno spoustu dalších pěkných aktivit, teď například komiks," dodala Motlová, která chce petici odnést na kraj a řešit problém osobně.
    Za Fišera se postavili i přední čeští výtvarníci. Kraj ho loni v březnu odvolali a vypsal postupně několik výběrových řízení. Údajně kvůli malému počtu zájemců v nich ale šéfa nevybral, ředitelkou pak bez konkurzu jmenoval bývalou ekonomku galerie Hanu Kristovou. Fišer zůstal kurátorem. Po personálním auditu, jenž si kraj objednal, ale dostal letos výpověď. Propuštěni měli být údajně podle doporučení auditu i další dva odborní kurátoři, což ale hejtmanka odmítla.
    Zveřejnění výsledků auditu je další věcí, kterou nyní požaduje petice i  aktivity na sociální síti Facebook. Audit odmítli už dříve představitelé kraje poskytnout novinářům. Současná ředitelka nemá vysokoškolské vzdělání. Radní jí udělili výjimku ze vzdělání. Nedostatečná kvalifikace je další věcí, která se protestujícím nelíbí.
    "Bývalý ředitel Marcel Fišer byl odvolán z důvodu pochybení a nedostatků v oblasti rozpočtu a spolupráce se zřizovatelem. Nebyla dodržena účelovost finančních prostředků, a tím byla hrubě porušena rozpočtová kázeň," uvedl dnes kraj. Peníze k výstavbě depozitářů, odborného zázemí galerie, kanceláří a restaurátorské dílny nebyly prý vhodně použity. Konkrétní pochybení ale kraj nezveřejnil. Umělci hovoří o tom, že důvodem odvolání byly osobní spory. "Lidé možná mají povědomí o odborných schopnostech pana Fišera, ale zřejmě nic nevědí o jeho manažerském selhání," uvedla dnes Emmerová.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ještě web
Milan
15.05.10 08:11
zobrazit všechny komentáře

Související články