Prostor u svatého Tomáše v Brně se změní z parkoviště v park

Vložil
ČTK
20.02.2008 18:05
Brno

Brno - Prostranství u kostela svatého Tomáše v centru Brna se z  parkoviště změní v odpočinkové prostranství se stromy, sochami a lavičkami. Studii, která přestavbu navrhuje, schválili brněnští radní. Výměna dlažby, výsadba stromů a další úpravy mají začít v roce 2009. Bude však záležet na tom, zda se v blízkosti podaří vybudovat parkovací dům, řekl dnes novinářům primátor Roman Onderka.
    Novou podobu části Moravského náměstí navrhnul architekt Petr Hrůša. Dva roky starou studii nyní podle primátora dopracuje tak, aby se k  ní mohla vyjádřit veřejnost. Zároveň s dokumenty pro přestavbu náměstí se budou chystat také podklady pro stavbu parkovacího domu u Janáčkova divadla. Právě tam se podle Onderky mají auta od svatého Tomáše přesunout.
    Prostranství mezi kostelem a kinem Scala dnes kryje asfalt a parkují tam auta. V budoucnu by mělo být pokryto žulovou dlažbou, po obvodech bude vysazeno několik stromořadí. Dojem odpočinkové zóny mají vzbuzovat i sochy čtyř ctností. Jezdecká socha markraběte Jošta Lucemburského bude odkazovat na odvahu, další díla na spravedlnost, mírnost a moudrost.
    Každá ze soch přijde podle primátora na asi tři miliony korun. Jezdecká bude dražší, politici počítají s pěti až sedmi miliony. Na její financování už vznikla i nadace. "Budeme oslovovat sponzory z řad podnikatelů i měst, abychom vysbírali co nejvíce peněz," uvedl Onderka.
    Nové sochy by v příštích letech měly zdobit i další náměstí v  Brně. Na Zelném trhu bude stát socha Wolfganga Amadea Mozarta, který kdysi jako dítě vystoupil v tamním divadle Reduta. Její podoba je známa, socha však bude instalována až po rekonstrukci prostoru. Nedaleko Mahenova divadla bude na památku jeho elektrifikace stát socha Thomase Alvy Edisona.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ano
brnak
23.02.08 07:11
ano...ale jinak
štěpán
25.02.08 02:43
soutěže
pepino
25.02.08 09:07
zobrazit všechny komentáře