Projekt NPÚ v Telči zvýší vzdělání v památkové péči

Zdroj
Jaroslav Buček
Vložil
ČTK
11.02.2014 13:10
Telč (Jihlavsko) - Památkáři v Telči dnes zahájili pilotní projekt vzdělávání dalších odborníků na památkovou péči. Účastní se ho více než devět desítek řemeslníků i vlastníků a správců památek. Teoretická část odborných kurzů se bude odehrávat v sídle telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), praktické semináře v památkových objektech v Kraji Vysočina.
    "Účastníci odborných kurzů si výrazně zvýší kvalifikaci směrem ke specializaci na památkovou obnovu," řekla ČTK manažerka projektu Marcela Severová. Vzdělávací program Řemeslná obnova historických staveb podle ní nabízí příležitost seznámit se s nejnovějšími postupy při obnově kulturního dědictví vzhledem k současným trendům a požadavkům památkové péče. Náklady jsou přibližně 3,5 milionu korun a jsou z 85 procent financovány z Evropského sociálního fondu, zbytek uhradí dotace ze státního rozpočtu.
    Vzdělávací program je rozvržen do konce března 2015. Poté bude vyhodnocen a případně mírně upraven. "Kurzy pak budou po určité modifikaci pokračovat ještě následující tři roky, ale už za financování samotných účastníků," dodala Severová.
    Projekt zahrnuje devět výukových programů. První z nich je zaměřený na přípravu a realizaci památkové obnovy. Je určen převážně pro vlastníky a správce památek. V dalších osmi programech si budou zvyšovat kvalifikaci řemeslníci - zedníci, štukatéři, kameníci, malíři-natěrači, truhláři, tesaři, kováři a pokrývači.
    Teoretická část kurzů bude soustředěna převážně do sídla telčského pracoviště NPÚ v Lannerově domě. Praktické semináře budou účastníci absolvovat na zámcích v Brtnici, Červené Řečici a v Polici. Částečně budou k praktické výuce využity také dílenské prostory Střední školy stavební v Jihlavě a Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou. Každý z devíti kurzů je rozvržen na 100 hodin.
0 komentářů
přidat komentář

Související články