Prodej realit letos zlomí rekord, píšou HN

Vložil
ČTK
22.03.2007 09:30
Praha

Praha - Nejméně padesát miliard korun utratí letos realitní fondy a investoři za nákup nemovitostí v Česku. Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na analytiky poradenských společností DTZ a King Sturge. Je to o deset procent více než loni, kdy se investice meziročně zvýšily o 46 procent na 46 miliard korun.

    "Výše bude rekordní, ale tempo nižší. Německé a rakouské fondy, které loni nemovitosti nakoupily, je budou držet. Záleží na tom, kolik nových projektů se na trhu objeví," cituje deník Georgie Lewise z DTZ.
    I nadále trvá zájem o moderní kancelářské budovy, o  maloobchodní prostory i o průmyslové areály, a to nejen v Praze, ale i v Brně, Ostravě a v Plzni.
    U většiny projektů se nájemné počítá v české měně, která trvale zpevňuje, a to některé zahraniční investory odrazuje. Podle Lewise se tak otvírá prostor i pro české fondy. Jedním z prvních je Czech and Slovak Property Fund, který v polovině března koupil za 89,5 milionu eur Nové Butovice Office Park. Zvýšil tím hodnotu svého majetku na 350 milionů eur.
    Zcela novým sektorem pro dlouhodobé investice do realit se stávají byty. "Ještě donedávna byl zájem o bytové domy v Česku mezi zahraničními investory relativně malý. To se ale mění. O bydlení, a to především ve velkých městech, začínají mít zájem i silné evropské realitní fondy," řekl HN Španěl Juan Rodengo. Fondy čekají na velké projekty, kombinující rezidenční a kancelářské prostory. Byty prodají a vydělávají na zajištění služeb a oprav pro majitele, píšou HN.
0 komentářů
přidat komentář