Příští podobu Letné by mohla pomoci najít urbanistická soutěž

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
12.04.2007 11:25
Praha

Praha - Budoucí podobu oblasti Letenské pláně, v jejíž blízkosti mají v blízké budoucnosti vzniknout dvě výrazné stavby, by měla pomoci najít urbanistická soutěž. Celková vize Letenské pláně totiž dosud neexistuje. Po skončení dnešního semináře, který se věnoval historii a vývoji Letné, to novinářům řekl Václav Králíček z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

    Soutěž by podle něj měla být vypsána na podzim, aby její výsledky byly k dispozici v příštím roce. Soutěži by měl předcházet workshop. Měl by stejně jako soutěž řešit otázky architektonické koordinace sjezdu z přilehlé silnice do tunelu, jenž je první plánovanou stavbou, a knihovnou, která je druhou zamýšlenou stavbou.
    Řešit je třeba podle Králíčka také vstupy do knihovny i zbytek plochy pláně poté, co oba nové objekty opustí stavební firmy. Workshop by se měl uskutečnit nejpozději do dvou tří měsíců, uvedl.
    Během semináře dnes jeho účastníci zdůrazňovali, že pokusy zastavět oblast, na níž má stát nová budova Národní knihovny, mají stoletou historii. Velkolepé plány se neuskutečnily buď kvůli nedostatku peněz (v první polovině 20. století), nebo z politických důvodů ve druhé polovině 20. století.
    Králíček a ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek také připomněli, že stavební pozemek pro budovu knihovny není na Letenské pláni, stojí mimo ni; snažili se tak vyvrátit námitky některých kritiků stavby, kterým vadí případný úbytek volné a zelené plochy v Praze. Místo, kde má knihovna stát, bylo v územním plánu již velmi dlouho určeno pro stavbu s kulturním účelem.
    Vítěz na stavbu nové knihovny vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, které se zúčastnilo přes 300 architektů. Vítězný návrh britského týmu Future Systems v čele s Janem Kaplickým vzbudil rozporné ohlasy veřejnosti. Všechny soutěžní návrhy v současné době vystavuje Národní knihovna v Galerii Klementinum. Knihovna má ve svém úsilí podporu vedení Prahy i české vlády; do konce příštího roku chce mít stavební povolení.
    Jiná výstava představuje téma, jemuž se věnoval dnešní seminář - historii a vývoj Letné. Koná se v Sále architektů na Staroměstské radnici a návštěvníci na ní mohou vidět četné pokusy o novou tvář této výrazné pražské části.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
urbanistická soutěž
Helena
12.04.07 01:56
soutěž
Michal
12.04.07 02:13
zástavba letenské pláně
Věra Kučová
12.04.07 03:04
zobrazit všechny komentáře

Související články