Primátor poslal na Brno-střed kvůli domu Wilson kontrolu

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
06.03.2008 16:20
Brno

Brno - Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) poslal kvůli kontroverznímu domu Wilson, který se má stavět v brněnské Masarykově čtvrti, na radnici Brno-střed kontrolu. Má zjistit, jestli při uzavírání smluv se soukromou firmou nepochybili na úřadu konkrétní lidé. Primátor to dnes řekl ČTK. Stavbu domu s asi 80 byty a obchody ve vilové čtvrti už dříve kritizovala opozice i obyvatelé čtvrti. Podle nich jsou smlouvy, jak je radnice Brno-střed s firmou uzavřela, pro město nevýhodné.

    Kontrola magistrátu má nyní ukázat, zda lze z údajně nevýhodně uzavřených dohod podezřívat konkrétní úředníky. Pokud by kontrola odhalila podezření na trestný čin, budou materiály předány polici, řekl Onderka. Výsledky kontroly ani její možný dopad na budoucnost projektu nechtěl předjímat.
    Podle zastupitele Brna-střed Svatopluka Bartíka (SZ) prošetřuje věc na základě podání opozice a několika lidí protikorupční policie. Na politikův podnět se jí zabývá také Úřad na ochranu hospodářské soutěže.
    Komplex Wilson chce na bývalých armádních pozemcích postavit firma Wilson Properity. Parcely jí pronajala v minulém volebním období městská část Brno-střed. Projekt však později začala kritizovat opozice a obyvatelé čtvrti. Bojí se toho, že stavba jim v bydlišti výrazně zvýší hluk a prach z dopravy a zničí panorama náměstí Míru, kterému dnes vévodí kostel. Projekt prý také není v souladu se smlouvami Brna a armády, která při bezúplatném převodu požadovala nekomerční využití pozemků.
    Na kritiku reagovala rada městské části tak, že loni v listopadu vzala jedno ze svých dřívějších rozhodnutí zpět. Radní zrušili usnesení, že se pozemek v Lerchově ulici pronajímá na 15 let společnosti Wilson Properity. Tehdejší starosta Michal Bortel (ČSSD) to vysvětlil tím, že městská část chce vyjít vstříc Brnu, které pozemky vlastní, a uvolnit mu ruce k jednání.
    Jednání o budoucnosti projektu však dosud neskončila. Bude se v nich hrát i o pokuty, které městu hrozí. Sankci až sto milionů korun může uplatnit investor v případě zpoždění stavby. Další asi desetimilionovou pokutu zvažuje ministerstvo obrany kvůli podmínce, že pozemek má být využit nekomerčně. "Pokud se Brno zavázalo k převzetí těchto podmínek, mělo by je splnit," řekl dnes ke smlouvě s armádou Onderka. Zda to znamená, že dům se v navržené podobě nepostaví, Onderka neřekl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články