Přestavba vstupu Veletržního paláce se oddálí, termín je nejasný

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
02.11.2011 20:50
Praha

Praha - Národní galerie (NG) zrušila původní výběrové řízení na přestavbu vstupních prostor a návštěvnického centra pražského Veletržního paláce. Reagovala tak na výtky České komory architektů (ČKA), podle níž bylo v oficiální výzvě k předložení návrhů několik chyb. Mluvčí galerie Eva Kolerusová ČTK řekla, že nová verze výzvy by měla být hotová na jaře. Kdy se začne stavět, zatím podle ní není jasné.

    Galerie podle ČKA například v materiálech neuvedla složení odborné poroty a bez ohledu na autorský zákon si vyhradila právo s návrhy volně nakládat. Výzvu k předložení ideových návrhů na nové řešení návštěvnických vstupních prostor a úpravy předpolí budovy zveřejnila NG na svých stránkách počátkem letošního října. Výběrové řízení, ale podle ČKA "nebylo v souladu s platnou legislativou a řády."
    "Zadavatel požadoval kromě vysvětlujícího textu také architektonické řešení půdorysů, řezy, perspektivy a vizualizace i detaily. Takové podklady je však možné požadovat pouze u soutěže o návrh - architektonické soutěže, která ale vypsána nebyla," informovala ČTK Markéta Pražanová z ČKA. Dalším pochybením v projektu, který zadával současný ředitel galerie Vladimír Rösel, bylo podle ní například i nejasné složení poroty.
    Galerie hodlá chyby napravit a vypsat nové výběrové řízení. "Výzvu jsme již stáhli a v současné době pracujeme na nové verzi," řekla ČTK mluvčí NG Kolerusová. Známá podle ní zatím není ani přesná částka, kterou bude vybudování nové kavárny, obchodu, šaten a dětského koutku stát. Pohybovat by se ale měla v řádech milionů.
    Na projekt kromě NG přispěje i Magistrát hlavního města Prahy, který tak chce pomoci zvelebit prostory Veletržního paláce i v souvislosti s budoucí instalací Muchovy Slovanské epopeje.
    Funkcionalistický palác je sídlem největší části sbírek Národní galerie - Sbírky moderního a současného umění. Do budovy se ale vchází přímo z rušné křižovatky, chybí odpovídající vstupní prostor. Haly prý navíc nejsou vstřícné a neposkytují návštěvníkovi přehled o tom, co palác nabízí. Nový vstup by měl návštěvníkům dovolit nejen přímý přístup k expozicím, ale i do podzemních prostor víceúčelového sálu, do Velké dvorany a v budoucnu i do nové kavárny, která by měla přímo navazovat na galerijní provoz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články