Představitelé opavských spolků chtějí referendum o stavbě obchodů

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
25.03.2016 00:05
Opava

Opava - O osudu plochy ze opavskou Slezankou, kde má developerská společnost Crestyl na základě uzavřené smlouvy postavit velké obchodní centrum, by mohlo rozhodnout referendum. O jeho vyhlášení usiluje hned několik opavských spolků, kterým ale zatím chybí asi 2500 podpisů. ČTK to dnes řekl jeden z iniciátorů Martin Klimeš. Kdyby město od smlouvy s developerem nakonec istoupilo, muselo by firmě s největší pravděpodobností zaplatit. Představitelé magistrátu už dříve uvedli, že jsou ochotni uhradit reálné náklady, které společnosti vznikly. Odmítají ale platit ušlý zisk. Případný spor může skončit i arbitráží.

O vyhlášení referenda v Opavě usilují spolky Za Opavu, Bludný kámen a facebooková skupina Moje Opava. "Chceme, aby se referendum konalo na podzim v den voleb do krajského zastupitelstva," řekl Klimeš. Návrh podpořený 5000 podpisy musí městu předložit do 15. dubna. "V tuto chvíli máme polovinu potřebných hlasů," řekl. Zájemci podle něj mohou iniciativu podpořit například v některých prodejnách či kavárnách ve městě.
Přestavitelé města už o možnosti referenda vědí. "Zatím nejsme schopni odhadnout případné náklady spojené s referendem. Už ale víme, že nebude možné hlasování spojit přímo s krajskými volbami. Může se sice konat v jeden den, bude ale vyžadovat oddělené volební místnosti a jiné komise. Znamená to dalších 240 lidí do komisí. Zákon totiž vylučuje, aby volební komise pro krajské volby řešily místní referendum," uvedla mluvčí města Lada Dobrovolná. Dodala, že veškeré náklady bude platit město.
Hlasování v referendu by bylo platné, pokud účast dosáhne minimální hranice 35 procent a proti projektu bude hlasovat 25 procent všech oprávněných voličů. Těch v Opavě při posledních komunálních volbách bylo přes 48.000. V praxi to znamená, že k urnám musí přijít téměř 17.000 lidí a více než 12.000 z nich musí myšlenku referenda podpořit.
Záměr postavit v historickém centru města další obchodní centrum kritizuje už delší dobu řada opavských organizací a osobností. Většina odpůrců projektu by chtěla nezastavěnou plochu využívat k volnočasovým aktivitám, sportu a relaxaci. Proto prosazují spíše vybudování parku.
Smlouvu s Crestylem tehdejší představitelé města uzavřeli v roce 2005. Firma podle ní má zastavět pozemek pod dnes již zbouranou výškovou budovou ze 70. let a sousední parky, které vznikly v roce 1945 po zbourání staveb zničených ve válce. Část obyvatel města s jeho zastavěním nesouhlasí. Přejí si, aby tam zůstala klidová zóna. Petici za zastavení projektu v roce 2011 podepsalo 1300 lidí.
Firma má o projekt stále zájem, i když v centru města už jeden obchodní komplex nedávno vznikl. V areálu opuštěného pivovaru bylo na podzim 2012 otevřeno velké nákupní centrum Breda & Weinstein. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro více než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu.
0 komentářů
přidat komentář