Před stavbou domu Wilson v Brně musí firma zpracovat další studie

Vložil
ČTK
16.10.2007 17:30
Brno

Brno - Společnost, která chce v centru brněnské Masarykovy čtvrti postavit bytový a nákupní dům Wilson, musí vypracovat další studie. Musí v nich odpovědět například na to, zda pětipodlažní stavba nenaruší ráz krajiny. Investorovi to v rozhodnutí uveřejněném na elektronické úřední desce uložil jihomoravský krajský úřad. Proti stavbě protestují lidé z okolí, pod petici proti záměru se jich podepsalo na 1700.

    Dům hodlá stavět na bývalých armádních pozemcích firma Wilson Properity. V objektu plánuje 87 bytů, supermarket o rozloze téměř 2000 metrů čtverečních a kulturní centrum pro mládež a seniory. Součástí mají být i garáže pro 100 aut.
    Podle mnohých lidí z okolí i některých občanských sdružení však v projektu chybí volnočasové centrum, které obyvatelé čtvrti postrádají, a budova zabere příliš mnoho místa na úkor zeleně. Majitelé domů v okolí se také obávají, že je nový pětipodlažní objekt zastíní. Mají také obavy ze zvýšené dopravní zátěže, hluku a prachu.
    "Odbor životního prostředí vyhodnotil došlé připomínky jako závažné," uvádí se ve vyjádření krajského úřadu. Firma a architekti, kteří ji zastupují, tak podle kraje musí nechat od autorizovaných specialistů zpracovat další studie. Musí se vypořádat také s námitkou magistrátu, že záměr není zcela v souladu s územním plánem Brna.
    Aktivisté rozhodnutí krajského úřadu vítají. Zastupitel za zelené v Brně-střed Svatopluk Bartík například věří, že Brno nyní "smlouvu na extrémně nevýhodný a nezákonný převod pozemků určených k výstavbě domu" vypoví. Zelení projekt od počátku kritizují. Nelíbí se jim mimo jiné, že radnice Brno-střed pronajala téměř půlhektarový pozemek ke stavbě firmě na 15 let za korunu za metr čtvereční a rok s tím, že po dostavbě areálu od ní dostane výměnou sedmkrát menší parcelu v sousedství.
    Do takového obchodu by šel každý podnikatel, řekl už dříve ČTK předseda petičního výboru proti výstavbě Vavřín Havlíček. Odpůrci stavby shrnují své argumenty na stránkách www.stop-wilson.info.
    Naopak lidé z minulého vedení městské části, kteří projekt schválili, i zástupce firmy pochybení odmítají. Podle jednatele společnosti Wilson Properity Jiřího Maršálka se vše odehrálo transparentně a v souladu se zákonem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články