Před 60 lety zemřel architekt Pavel Janák

Vložil
ČTK
31.07.2011 20:35
Praha

Pavel Janák

Praha - Před 60 lety, 1. srpna 1956, zemřel architekt Pavel Janák. K nejznámějším dílům tohoto výrazného představitele české meziválečné architektury patří krematorium v Pardubicích nebo funkcionalistický hotel Juliš na Václavském náměstí v Praze.

    Janákova tvorba prošla v průběhu let výraznou proměnou. Coby čerstvý absolvent pražské techniky a vídeňské Akademie se Janák zpočátku nechal inspirovat secesí a kubismem. Na počátku 20. let minulého století nicméně našel zalíbení v takzvaném národním dekorativním stylu, což se výrazně projevilo na podobě pražského paláce Adria, při jehož projektování Janák spolupracoval s architektem Josefem Zaschem.
    Zdaleka nejvíce ale Janáka proslavily jeho funkcionalistické stavby ze druhé poloviny 20. let a následující dekády. Kromě pražského hotelu Juliš či modlitebny Československé církve husitské na Vinohradech do tohoto období spadají i návrhy několika rodinných domů na pražské Ořechovce.
    Janák se ale nezajímal pouze o projektování jednotlivých staveb. Významnou část jeho tvorby tvoří i urbanistické návrhy, mezi nimiž vyniká projekt osady Baba na severním okraji Prahy.
    Kromě toho se věnoval také rekonstrukcím památek. Mimo jiné se podílel na přestavbách Míčovny na Pražském hradě, nedalekého Černínského paláce nebo zámku v Novém Městě nad Metují.
0 komentářů
přidat komentář

Související články