Před 55 lety byl slavnostně odhalen Stalinův pomník na Letné

Vložil
ČTK
30.04.2010 12:15
Praha

Praha - Před 55 lety, 1. května 1955, byl na Svátek práce slavnostně odhalen monumentální pomník sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina na pražské Letné. Bylo to takříkajíc s "křížkem po funuse". Éra uctívání diktátora, který zemřel již v roce 1953, se nezadržitelně blížila ke konci. V  únoru 1956 totiž odsoudil Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu kult Stalinovy osobnosti.
    Pomník, o  jehož podobu a umístění se vedly dlouhé spory, se tak pár měsíců po svém vzniku stal pro stát i Prahu přítěží. Nakonec byl žulový obr odstřelen v říjnu a listopadu 1962. Jeho podstavec ovšem zůstává na místě a dodnes se uspokojivě nevyřešilo, co s ním.
    Myšlenka postavit Stalinovi pomník se objevila záhy po skončení druhé světové války. Dlouho však nebylo jasné, jak by měl vypadat a kde stát. Nakonec byla soutěž na stavbu pomníku vypsána až v roce 1949. Z 54 návrhů vzešel jako vítězný koncept architekta Jiřího Štursy, jeho manželky Vlasty a sochaře Otakara Švece. Obrovské, 15,5 metru vysoké sousoší na téměř stejně vysokém podstavci zobrazovalo Stalina s osmičlenným zástupem. Pomník, který stál neuvěřitelných 140 milionů tehdejších korun a vážil celkem 17.000 tun, běžným lidem k srdci nepřirostl. Nelichotivě, ale trefně se mu říkalo "fronta na maso".
0 komentářů
přidat komentář

Související články