Pražští zelení upozornili mrakodrapem z krabic na územní plán

Vložil
ČTK
21.10.2009 21:40
Praha

Praha - Pražští zelení dnes na Vítězném náměstí postavili "mrakodrap" z krabic. Chtěli tím upozornit Pražany na současné projednávání nového územního plánu (ÚP), který by podle nich umožnil zástavbu některých zelených ploch. Happeningu se zúčastnily asi dvě desítky lidí.
    Zelení na mrakodrap vyvěsili názvy lokalit, kde lidé podle nich musí bojovat s plány developerů. "Velké Roztyly, Rohanský ostrov, Trojmezí, Klánovický les, Dívčí Hrady nebo bývalé Nákladové nádraží Žižkov - to jsou jen některá místa, kde se občané již dali dohromady a úspěšně oponují návrhům na likvidaci zeleně nebo předimenzovanou zástavbu," uvedla Petra Kolínská, předsedkyně pražské SZ a zastupitelka hlavního města.
    Nový územní plán podle ní počítá například s radikální proměnou Strahova nebo oblasti Bubny-Zátory. "Nejsme proti veškeré výstavbě. Požadujeme ale, aby neohrožovala zelené plochy, respektovala charakter jednotlivých čtvrtí a brala ohled na přání těch, kdo v daném místě žijí. Dosavadní způsob projednávání změn územního plánu ukazuje, že tvář města utvářejí spíše developeři a veřejný zájem je opomíjen," poznamenala Kolínská.
    Organizátoři happeningu zároveň rozdávali kolemjdoucím letáčky, v kterým se lidé dozvědí, kdy a kde se mohou s novým územním plánem seznámit nebo jak mohou do jeho projednávání zasáhnout.
    Hlavní město zpřístupní veřejnosti koncept nového územního plánu 2. listopadu, lidé pak k němu budou moci podávat připomínky. Po vyhodnocení připomínek veřejnosti bude rozpracován konečný návrh. Ten bude schválen zřejmě až v roce 2011, v platnost by vstoupil v roce 2012.
    Územní plán určuje podobu města na zhruba 15 let. Stanovuje, kde se může stavět nebo kde bude park.
0 komentářů
přidat komentář