Pražské Výstaviště je blíže rekonstrukci, schválil ji výbor pro kulturu

Vložil
ČTK
05.02.2014 20:30
Praha

Praha - Pražské Výstaviště je o krok blíže své obnově. Magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch na svém dnešním jednání schválil koncepci přestavby areálu. Rekonstrukce by se měla dotknout cest uvnitř areálu, okolí i celkového vnitřního uspořádání. Aby mohlo město začít se změnami, musí materiál schválit zastupitelé. Od příštího roku bude areál spravovat městská firma Rozvojové projekty Praha, nyní jej má v nájmu firma Incheba.
    "Koncepce se velmi drží při zemi a směřuje k tomu, aby byla ufinancovatelná," řekl na jednání výboru náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Podle něj koncepce vychází z toho, že jižní část areálu směrem do Holešovic zahrnuje památky, které budou rekonstruovány, a to včetně vyhořelého Průmyslového paláce. Ten má být zrekonstruován do původní podoby s multifunkčním využitím.
    V severní části žádné nové stavby vznikat nemají, jde totiž z větší části o záplavové území, kde stálé stavby být nemohou. Tato část by měla sloužit například pro pořádání festivalů. Na trati z Prahy do Kladna má u Výstaviště také vzniknout nová zastávka.
    V minulosti byl areál využíván pro pořádání Matějské pouti, koncertů, konferencí, výstav i veletrhů, nebyl však celý využit. Nevyhovující je podle radnice současná struktura a trasy komunikací uvnitř Výstaviště, které pocházejí z přestavby v roce 1991. V budoucnu by měly cesty respektovat historický půdorys a měly by lépe propojovat jednotlivé části areálu.
    Zmizet má i část současného oplocení u sportovní haly. Naopak plot mezi Stromovkou a areálem by měl být zachován, bude v něm ale více vstupů. "Je třeba maximální prostupnost do Stromovky," řekl Novotný. Prostupnost má pomoci zvýšit počet návštěvníků například v Maroldově Panorámatu bitvy u Lipan.
    Změnami projde také vnitřní uspořádání Výstaviště. Areál má být rozdělen do zón podle převládajících aktivit. Mělo by jich být pět: zóna kultury, open air a amfiteátr pro kulturně-komerční akce, zóna zábavy, zóna relaxu a sportovní zóna.
    Výstaviště má do konce roku 2014 v pronájmu společnost Incheba. V budoucnu by měla na Výstavišti pouze pořádat některé výstavy, již jej ale nebude spravovat. Na starosti ji od 1. ledna 2015 bude mít firma Rozvojové projekty Praha, jejímž stoprocentním vlastníkem je Praha.
    Do budov v areálu Výstaviště se řadu let neinvestovalo a na jejich stavu se podepsaly i povodně. Obrovské škody napáchal požár, při němž v roce 2008 shořelo západní křídlo Průmyslového paláce. Praha nyní řeší, jak nákladné opravy zaplatit.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
hezké téma
Petr Velička
06.02.14 09:46
zobrazit všechny komentáře

Související články