Pražské quadriennale obsadí v roce 2011 Veletržní palác

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
05.10.2009 16:30
Praha

Praha - Termín a místo již znají pořadatelé největší mezinárodní přehlídky věnované scénografii a divadelní architektuře Pražské quadriennale (PQ). V roce 2011, kdy se uskuteční 12. ročník, nově obsadí od 16. do 26. června Veletržní palác Národní galerie, přičemž k účasti se už přihlásilo 56 zemí. ČTK to dnes oznámila mluvčí projektu Silvie Marková.

    Dosavadní tradiční místo na Výstavišti není podle ní vzhledem k požárem zničenému křídlu Průmyslového paláce funkční, přitom podobné velké akce je nutno plánovat dlouhodobě dopředu pro konkrétní prostor. Funkcionalistická budova Veletržního paláce bude hostit Sekci zemí a regionů a Studentskou sekci.
    "Vedle expozic rozmístěných v několika patrech se zde odehraje řada přednášek a dalších doprovodných programů. Umělci však zamíří i do centra Prahy, kde se uskuteční řada představení, výstav či performancí přímo v ulicích, na piazzetě Národního divadla a v budově Divadelní akademie múzických umění," uvedla Marková.
    Pražské quadriennale se v roce 2007 mohlo pochlubit téměř 30.000 návštěvníky a 5000 divadelních profesionálů a studentů. Organizátoři nového ročníku proto intenzivně hledali nový prostor. "Chtěli jsme, aby poskytl dostatečné zázemí všem účastníkům a návštěvníkům, ale přinesl i řadů nových impulzů. Propojení s Národní galerií nabízí nové kontexty pro tuto přehlídku, jež prezentuje scénografií jako disciplínu mezi výtvarným uměním a divadlem i dalšími obory," uvedla v tiskové zprávě její umělecká ředitelka Sodja Lotkerová.
    Cílem Pražského quadriennale scénografie a divadelního prostoru je přiblížit aktuální práci divadelních výtvarníků, designérů a architektů z celého světa co nejširší veřejnosti. Organizátoři připravují vedle odborné náplně i množství programů určených laickému i odbornému publiku včetně dětí. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.pq.cz.
    Nejintenzivněji se podle Markové připravuje nový projekt PQ, takzvaná Intersekce. Ta obsáhne workshopy, symposia a samotnou uměleckou akci. Má jít o nejrozsáhlejší propojení rozličných oborů a žánrů současného umění, jež pracují s divadlem, tancem, instalací, videoartem, performancí, módou či architekturou. Výsledkem několikaletého úsilí bude instalace/inscenace v centru Prahy tvořená třemi desítkami boxů, kde se budou odehrávat celodenní divadelní představení a kde se návštěvníci setkají s instalacemi či videoartem.
    "Význam projektu potvrzuje zapojení dalších osmi významných evropských institucí, ale i udělení grantu Culture Evropské unie, který uspěl mezi 296 projekty z celé Evropy," uvedla Marková. První část, mezinárodní teoretická sympozia, se uskuteční už letos na podzim v Amsterodamu a Curychu.
    Nejrozsáhlejší z programových částí PQ zůstává Sekce zemí a regionů. Kurátorské koncepce jednotlivých národních expozic by měly prezentovat scénu, kostým, světelný i zvukový design a vazby mezi nimi. Českou republiku bude reprezentovat projekt divadelní dramaturgyně Marty Ljubkové a scénografky Andrey Králové.
0 komentářů
přidat komentář

Související články