Pražské fórum vyzvalo Karlovarský kraj, aby neboural pavilon

Vložil
ČTK
12.07.2011 08:40
Praha/Karlovy Vary 11. července - Sdružení Pražské fórum vyzvalo v otevřeném dopisu Karlovarský kraj a hejtmana Josefa Novotného (ČSSD), aby se upustilo od demolice rašelinového pavilonu vedle Císařských lázní v Karlových Varech. Lázně hodlá kraj za stamiliony korun rekonstruovat, projekt ale počítá se zbouráním pavilonu. Jenže unikátní pavilon je také chráněná památka, a bourat by se proto neměl. Pražské fórum proto chystá další kroky k záchraně pavilonu, uvedla v prohlášení mluvčí fóra Alena Rybníčková.

    Pavilon, který byl původně spojen s budovou Císařských lázní, je nyní značně zdevastovaný. Podle projektu ho má nahradit nová budova technického zázemí pro lázeňský objekt. Pražské fórum upozorňuje na údajně mylný názor hejtmana, že pavilon je samostatný objekt stojící stranou Císařských lázní. "Upozorňujeme, že rašelinový pavilon je podzemím propojen s Císařskými lázněmi. Bez něho by lázně neměly smysl. V něm byla připravována rašelina a podzemím přepravována do Císařských lázní," napsalo sdružení v prohlášení.
    Proti bourání pavilonu se postavil i karlovarský magistrát. Novotný podotkl, že vedení města náhle radikálně změnilo názor. "V momentě, kdy je rekonstrukce historické budovy těsně před zahájením, řeklo politické vedení města Karlovy Vary, že nechce, aby byl pavilon zbourán. Dva roky práce na projektu, veškerá jednání o financování renovace Císařských lázní a přípravy samotné tak vyšly naprázdno," uvedl Novotný s tím, že kraj rozhodně nebude bez souhlasu města na jeho území nic bourat.
    Podle vyjádření Pražského fóra je zarážející, že Karlovarský kraj dal podnět na sejmutí památkové ochrany rašelinového pavilonu k ministerstvu kultury. To sice vyhlašuje nebo odnímá památkový status, ovšem pouze v případě kulturních památek. "Ministerstvo tak v této věci mohlo rozhodnout jen do roku 2010. Váš úřad podal podnět v tomto roce, tedy v době, kdy byly Císařské lázně vyhlášeny národní kulturní památkou. Rozhodnout může pouze Vláda České republiky svým případný usnesením," uvádí se v prohlášení.
    Vedení kraje oznámilo, že pokud rašelinový pavilon ztratí statut památkové ochrany, musí Karlovy Vary jasně říci, jestli souhlasí s jeho zbouráním. "Tak jako jsme se dozvěděli z médií, že se Karlovy Vary najednou staví proti našemu záměru, chceme si přečíst také to, že s ním souhlasí. Samozřejmě budeme rovněž vyžadovat oficiální písemné vyjádření, kde město jasně řekne, že se má bourat a tím pokračovat v nastartovaném projektu," uvedl Novotný.
0 komentářů
přidat komentář

Související články