Praha zvažuje vybudování tunelu u Karlova mostu

Vložil
ČTK
15.04.2009 09:55
Praha

Praha - Pražský magistrát zvažuje výstavbu 135 metrů dlouhého tunelu v bezprostřední blízkosti Karlova mostu. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Tunel by měl spojit Smetanovo nábřeží s Křižovnickou ulicí a odvést dopravu z velmi zahuštěného prostoru, kudy procházejí tisíce turistů.
    "Je to věc, o které se v obecné rovině diskutovalo kdysi a příležitostně se vynořuje znovu," uvedl podle deníku na březnové schůzce s ministrem kultury Václavem Jehličkou (KDU-ČSL) primátor Pavel Bém (ODS). List napsal, že nový tunel se rozhodně nezačne stavět dříve, než bude zcela dokončen pražský okruh. Podle dnešních plánů nebude okruh hotov před rokem 2012. "Pokud bychom povrchovou dopravu v oblasti Křižovnické ulice, náměstí a Karlových lázní dostali pod úroveň terénu, získáme nesmírně atraktivní veřejný prostor v  historické části města," dodal Bém.
    Šéf pražských archeologů Zdeněk Dragoun ale považuje tunel u Karlova mostu za bláznovství. "Bylo by lepší, kdyby se odtud vyhnala auta a tramvaje svedly na jednu kolej, stejně jako je to u  Malostranského náměstí," uvedl.
    Do dvou měsíců mají být podle MfD pohromadě podklady, na jejichž základě pak magistrát rozhodne, zda v projektu pokračovat a jak by měl nakonec vypadat. Podklady má připravit komise, v níž zasednou architekti po boku památkářů a úředníků. "Jde o více věcí, nejen o  tunel, ale o dopravu v okolí Mariánského náměstí tak, aby se prostor kolem Klementina více otevřel návštěvníkům," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
    Dnešní Křižovnická ulice tvoří bariéru mezi Karlovým mostem a Starým Městem. Silnice u Karlova mostu je společně s Malostranským náměstím jediným rušným tahem, který musí překonat turisté na procházce po Královské cestě od Prašné brány až na Pražský hrad.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
tunely
Orwell Kafka
15.04.09 03:02
ad robert 15.04.09 13:25
realista
15.04.09 04:08
tunel...
Kaker
15.04.09 05:38
zobrazit všechny komentáře

Související články