Praha zahájila výstavbu archivu na Chodovci za 640 milionů

Vložil
ČTK
10.07.2014 11:25
Praha

Praha - Na Chodovci v Praze začala dostavba nového křídla Archivu hlavního města Prahy. Budova s jedním podzemním a sedmi nadzemními podlažími bude dokončena v červenci roku 2016. Uvedl dnes při slavnostním poklepání základního kamene primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Náklady se vyšplhají na 640 milionů korun včetně DPH. Stavba bude sloužit k archivaci papírových a elektronických dokumentů.

    "Od této investice si především slibujeme, že zefektivní práci úřadu, zrychlí a zkvalitní přístup veřejnosti k informacím, a že také přinese úspory pro město," uvedl primátor.
    Výběrové řízení na dodavatele vypsala Praha už v roce 2012, s výběrem ale dlouho váhala. Náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) před časem na dotaz ČTK uvedl, že radní si nebyli jisti tím, zda archiv za tak velkou sumu stavět. Následné analýzy ale prokázaly, že jiné řešení není. Kapacita nynějšího archivu se naplní za dva roky, navíc řada dokumentů je skladována na různým místech Prahy, mnohdy v nevhodných podmínkách.
    V nových prostorách budou skladovány digitalizované archiválie a dokumenty, ale i papírové úřední spisy. Některé dokumenty byly po povodních v roce 2002 provizorně uloženy v různých objektech, například v nádražní budově v Bubnech nebo v Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí. Zprovozněním další části archivu se podle Novotného otevře cesta k dlouho plánované opravě Clam-Gallasova paláce.
    Kvůli uchovávání archiválií Prahu čekají další investice i do budoucna. Zákon městu ukládá, aby zřídilo i záložní úložiště dat. Umístěno by mělo být na Malovance, kde má být v budoucnu mimo jiné řídící centrum pro tunelový komplex Blanka.
    Archiv hlavního města Prahy sídlí na Chodovci společně se Státním oblastním archivem a Národním archivem. Dohromady tvoří jeden areál.
0 komentářů
přidat komentář

Související články