Praha vyhlásila kulturní granty na příští rok; dá víc peněz

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
23.07.2012 18:55
Praha

Praha - Praha vypsala jednoleté kulturní granty na příští rok a víceleté granty na období od roku 2014. Žádosti o dotaci mohou zájemci podávat do 5. září. Oznámení vyvěsil pražský magistrát na internetu. Praha příští rok na jednoletých dotacích rozdělí o desítky milionů korun více než v letošním roce. Zároveň ale omezí kritizované partnerství, které nepodléhalo žádným kritériím.
     Praha každoročně rozdělí v různých dotacích na podporu kulturních akcí přes 300 milionů korun. Zhruba 200 milionů dávala dosud formou grantů, jejichž přidělení zastupitelům doporučují odborníci, a přes 100 milionů formou partnerství, které závisí pouze na rozhodnutí politiků.
      Vedení města v červnu rozhodlo, že partnerství omezí. Příští rok tak bude podle radního Václava Novotného (TOP 09) na partnerství kolem 20 milionů korun, zbývající peníze se přesunou na granty. "Systém bude odbornější, ale zároveň tvrdší. Pokud si žadatel o grant vzpomene po uzávěrce, bude mít smůlu," řekl ČTK Novotný.
     Z partnerství přitom Praha podporovala i některé zavedené akce, jako je Pražské jaro či Festival spisovatelů. Jejich organizátoři si nyní musí požádat o grant. Pokud to do začátku září nestihnou, budou se příští rok muset obejít bez městských peněz. "Oslovujeme nyní ty, kteří si žádali o partnerství. Chceme je o změně informovat. Připravujeme kvůli tomu také inzerci," uvedl Novotný.
     Změna systému rozdělování peněz na kulturu, po které někteří odborníci, umělci a organizátoři kulturních akcí volali, ale může vyvolat kritiku. Granty totiž mohou dostat pouze akce a pořadatelé, jejichž kvalitu mohou odborníci hodnotit. Na tuto podporu tak nedosáhnou začínající umělci či nové projekty. Grantová podpora není určena ani pro různé společenské a zábavní akce, které město pravidelně podporovalo. Pro tyto účely bude sloužit pouze partnerství.
     Radní Novotný také původně sliboval, že zavede jakési grantové přísliby, které by žadatelům dotaci od města s předstihem zaručovaly. Systém by ale podle Novotného zvýšil byrokracii, Praha místo toho vyhlásí granty na rok 2014 už příští rok v únoru tak, aby se žadatelé výsledek dozvěděli zhruba s půlročním předstihem. Podle Novotného to bude mít výhodu i pro město, které bude mít s  předstihem informace o plánovaných kulturních akcích a bude je moci propagovat.
0 komentářů
přidat komentář