Praha si za pochybení při opravě Karlova mostu udělila pokutu

Vložil
ČTK
12.08.2009 00:45
Praha

Praha - Praha si za pochybení při rekonstrukci Karlova mostu udělila pokutu 54.000 korun. Šéf magistrátního odboru kultury a památkové péče Jan Kněžínek ČTK řekl, že chyby byly spíše formálního charakteru a památce neublížily. Podle dřívějšího vyjádření inspekce ministerstva kultury ale oprava výrazně poškodila hodnotu a autenticitu této památky. Výtky ministerstva město i  nadále odmítá.
    Podle Kněžínka Praha pochybila například v tom, že neoznámila Akademii věd zahájení archeologických průzkumů nebo že nestanovila dopodrobna předem způsob opracování kamenných kvádrů. "Proto jsme uložili pokutu při spodní hranici," řekl ČTK Kněžínek. Novela památkového zákona přitom umožňuje udělit pokutu za poškození národní kulturní památky až do výše čtyř milionů korun.
    Kněžínek dodal, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a město se může odvolat k ministerstvu kultury. "Radil bych ale, aby pokutu přijalo," poznamenal Kněžínek.
    Hlavní město i městští památkáři ale i  nadále odmítají, že by byla památka při opravě poškozena. Podle Kněžínka pražští památkáři nejprve nechtěli udělit metropoli žádnou pokutu, pak ale názor z  preventivních a výchovných důvodů změnili. Ministerská inspekce koncem loňského roku ostře kritizovala postup prací na Karlově mostě. Město se bránilo, ale inspekce jeho námitky zamítla.
    Při kontrole shledala dva okruhy pochybení. Ten první spočíval v přípravě a v nedodaných povoleních, druhý okruh pochybení se týkal samotné opravy. Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil diagnostický průzkum, a kritika také padala na způsob, jakým se při opravě opracovávaly kamenné součásti mostu.
    Tovární způsob výroby kamenných bloků je této stavbě cizí i podle nezávislých odborníků, kritizoval ho například Martin Pavala z Akademie výtvarných umění, který se podílel třeba na restaurování interiéru kostela sv. Anny v Praze. Inspekce ministerstva kultury později konstatovala, že se oprava od doby jejího zjištění provádí lépe, záleží na tom, jak budou napraveny první fáze oprav.
    Ministerstvo kultury (MK) se dnes nechtělo k záležitosti vyjadřovat. "Oficiálně nic nevíme, takže to nemůžeme komentovat," řekl ČTK mluvčí MK Jan Cieslar.
    Město udělilo pokutu samo sobě, magistrátní odbor kultury totiž v tomto případě figuruje jako orgán státní správy. Peníze za pokutu tak zůstanou v městském rozpočtu, pouze se přesunou z jedné kapitoly do jiné.
    Rekonstrukce mostu začala v srpnu 2007. Loni v listopadu MK uvedlo, že při opravě zásadně utrpěla estetická a výtvarná hodnota mostu.
    Na mostě se v současné době opravuje vozovka a zábradlí. V památce budou kromě nové izolace rozvedeny také nové inženýrské sítě tak, aby mohlo být obnoveno plynové osvětlení. Tato etapa by měla skončit v  červnu 2010, poté se bude z venkovní strany rekonstruovat kamenný plášť mostu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články